fot. pixabay.com

Remont katedry Notre Dame w Paryżu zbliża się ku końcowi

Za niespełna rok, 8 grudnia, w katedrze Notre Dame w Paryżu zostanie odprawiona pierwsza Msza święta. Projekt, według którego Katedra miała zostać odbudowana, wzbudził szereg kontrowersji. Po licznych protestach z planów zrezygnowano i świątynia zachowa swój sakralny charakter.

15 kwietnia 2019 roku oczy całego świata skierowane były na Paryż. W ogniu stanęła katedra Notre Dame. To perła gotyku, dzieło sztuki sakralnej, ale i skarb europejskiego dziedzictwa kulturowego.

– Jest taką sumą zaklętą w kamieniu. Łączy w sobie świat niematerialny, świat Boży, jest obrazem niebiańskiego Jeruzalem z elementami czysto świeckimi, które były w łączności z elementami duchowymi. Możemy zobaczyć w katedrach rzemieślników przy pracy i rzeźby świętych przy modlitwie – wskazuje historyk sztuki, dr Arkadiusz Adamczuk.

Po tym, jak spłonęła część dachu, a wnętrze uległo zniszczeniu, podjęto próby odbudowy Notre Dame. Początkowy projekt wzbudził szereg kontrowersji oraz zaniepokojenie wiernych. Katedra miała stracić swój sakralny charakter na rzecz sztuki współczesnej. Planowano usunąć krzyże i konfesjonały. Miały pojawić się elementy proekologiczne mówiące o zagrożeniach klimatycznych.

– Możemy odnieść wrażenie, że pożar i późniejsza przebudowa jest pretekstem do tego, by wyjąć katedrę Notre Dame ze spuścizny chrześcijańskiej i wprowadzić ją w niemalże religię klimatyczną – zaznacza dr Arkadiusz Adamczuk.

Z apelem do diecezji paryskiej o zachowanie oryginalnych wnętrz katedry zwrócili się artyści. Z tych planów zrezygnowano. W wywiadzie z Polską Agencją Prasową rektor Katedry, ks. Olivier Ribedeau Dumas, zapewnił, że wszystkie elementy uratowane z pożaru powrócą do Notre Dame.

„Wcześniejszy projekt został zmieniony i Słowo Boże będzie inaczej wyrażone niż poprzez projekcje multimedialne, które znalazły się w projekcie poprzednich władz kościelnych” – oświadczył ks. Olivier Ribedeau Dumas.

W Notre Dame pozostanie też polska kaplica z kopią Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Zakończenie remontu Katedry jest już na horyzoncie. Pod koniec listopada zamontowana została iglica, jeden z najbardziej emblematycznych elementów Katedry. Swój pierwotny kształt odzyska przed świętami. Na razie jest otoczona rusztowaniami. Na rok przed planowanym otwarciem Katedrę odwiedził prezydent Francji, Emmanuel Macron.

– Widzieliśmy, jak postęp prac, który wydawał się niemożliwy, stał się rzeczywistością. Po raz pierwszy przyjeżdżamy tu nie po to, aby uczcić rocznicę pożaru, ale rok przed ponownym otwarciem – powiedział prezydent Emmanuel Macron.

Pierwsza Msza św. w wyremontowanej Katedrze zostanie odprawiona 8 grudnia 2024 roku. Prace potrwają przez najbliższe 3-4 lata.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl