PAP/EPA

Francja: blokady dróg i zakładów w kraju przed kolejnym dniem protestów przeciwko reformie emerytalnej

W wielu miejscach Francji odnotowano blokady dróg, zakładów i instytucji kultury w związku z protestem przeciwko wprowadzanej przez rząd reformie emerytalnej. We wtorek Francuzi po raz dziesiąty wyjdą na ulice, aby sprzeciwić się projektowi rządu i prezydenta Emmanuela Macrona.

Blokada dotyczy m.in. wielu szkół średnich oraz wyższych, w tym Uniwersytetu Paris-Dauphine w Paryżu. W poniedziałek pracownicy Muzeum Luwru zablokowali wejście do instytucji, która została zamknięta.

Jak informują media, na ok. 15 proc. stacji benzynowych brakowało paliwa.

„Niedobór pozostaje bardziej odczuwalny na zachodzie kraju ze względu na protesty w rafineriach. Najbardziej dotkniętym departamentem jest Loara Atlantycka (55,06 proc. stacji z brakiem przynajmniej jednego rodzaju paliwa)” – informuje dziennik „Le Monde”.

W regionie Aude około 80 osób prowadziło blokadę przy wejściu do składu ropy naftowej Port-la-Nouvelle. Została ona zniesiona przed południem przez policję.

We wtorek ruch pociągów i paryskiego metra ma być poważnie zakłócony. Strajkować będzie 30 proc. nauczycieli szkół podstawowych.

Dotychczas przed demonstracjami policja stosowała aresztowania prewencyjne, które zostały zaskarżone do sądu. W poniedziałek sąd administracyjny w Paryżu odrzucił wniosek o ich wstrzymanie.

Wtorek będzie dziesiątym dniem mobilizacji społecznej przeciwko kontrowersyjnej reformie emerytalnej, podwyższającej wiek emerytalny z 62 do 64 lat, przyjętej przez rząd z pominięciem głosowania w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu francuskiego.

Projekt ustawy będzie oceniany pod względem zgodności z konstytucją przez Radę Konstytucyjną. Związki zawodowe wysłały w poniedziałek do Rady list i argumenty wyjaśniające, dlaczego ustawa jest sprzeczna z konstytucją.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl