fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Rząd przyjmie wieloletni program wspierania produkcji amunicji

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni Rada Ministrów przyjmie specjalny, wieloletni program wspierania produkcji amunicji. Szef rządu wraz z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem, szefem MON, oraz Thierrym Bretonem, unijnym komisarzem ds. przemysłu, odwiedził dziś zakłady Dezamet w Nowej Dębie, gdzie produkowana jest amunicja.

Wizyta polityków miała związek z unijną inicjatywą dotyczącą wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Zakłady Dezamet będą jedną z firm, która zostanie włączona do unijnego łańcucha dostaw.

Mateusz Morawiecki powiedział, że wdrożenie unijnego programu zakupu amunicji to forma docenienia wysiłków Polski w zakresie pomocy militarnej dla Ukrainy. Premier wskazał, że nasz przemysł zbrojeniowy na tym skorzysta. Poinformował także, że rząd przyjmie program wspierania produkcji amunicji.

– Najpotrzebniejszą i najpilniejszą potrzebą na teatrze wojennym, ukraińskim jest dzisiaj amunicja. Dlatego, tak jak uzgodniliśmy na ostatniej Radzie Europejskiej, będziemy tę amunicję dostarczać. Jednocześnie finansowanie będzie z budżetu unijnego. Rada Ministrów w ciągu najbliższych kilku dni przyjmie specjalny wieloletni program, który będzie wspierał produkcję amunicji w różnych częściach naszego kraju. Chcemy, aby firmy prywatne i państwowe produkowały amunicję. Wiemy, że w całej Europie, a nawet w całym NATO jest jej za mało – stwierdził szef rządu.

Kilka dni temu Polska przystąpiła do unijnego programu dostaw i wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Na ten plan UE przeznaczy 2 mld euro.

Miliard w ramach rekompensaty dostaną kraje, które ze swoich zapasów dostarczą Ukrainie pociski już teraz. Drugi miliard trafi na wspólne zakupy.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl