pixabay.com

Francuski rząd zamierza podnieść wiek emerytalny

Francuzi będą pracować dwa lata dłużej. Premier tego kraju, Elizabeth Borne, przedstawiła plan reformy emerytalnej, który zakłada podniesienie wieku emerytalnego do 64 lat. Francja jest trzecim krajem, który na świadczenia emerytalne wydaje najwięcej pieniędzy w całej Unii Europejskiej.

Większość Francuzów przechodzi na emeryturę w wieku 62 lat. Niektórzy pracownicy z zawodów uważanych za trudne, jak policjanci i strażnicy więzienni, mogą przejść na emeryturę nawet dziewięć lat wcześniej. Rządy Francji od ponad 30 lat próbują przeforsować reformę emerytalną. Za każdym razem prowadzi to do demonstracji paraliżujących kraj.

– Kwestia emerytur jest istotna. Czy będziemy żyć przez dziesięciolecia, pracować przez dziesięciolecia tylko po to, żeby powiedzieć: Możesz przejść na emeryturę mając 64, 65, 66, 67 lat? To po prostu niemożliwe – powiedział Sekretarz Generalny Departamentu Związków Zawodowych, Fabrice Lerestif.

Premier Francji wskazała, że odsetek osób pracujących w wieku od 60 do 64 lat należy do najniższych w Europie. Pozbawia to rynek pracy ludzi doświadczonych, kompetentnych i w pełni sił.

– Projekt będzie generował komentarze, debaty i sprzeciwy, ale chcę powiedzieć, że konfrontacji idei można dokonać bez dezinformacji, bez wzbudzania lęków. Chcę więc jasno powiedzieć, że nie, ten projekt nie zostanie zrealizowany z dnia na dzień. Wiek emerytalny będzie podnoszony stopniowo przez okres 8 lat – wskazała premier Francji, Elizabeth Borne.

Reforma systemu emerytalnego to ważny punkt programu Emanuela Macrona, który podczas kampanii wyborczej obiecywał naprawę systemu. Prezydent Francji zamierzał wdrożyć zmiany już w 2020 roku, ale przełożył je z powodu pandemii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl