fot. PAP/Tomasz Gzell

Rekordowy wzrost składki ZUS

W Nowym Roku przedsiębiorców czeka rekordowy wzrost składki ZUS. Miesięcznie zapłacą o 207 zł więcej. Powód? Wzrost średniej płacy oraz minimalnego wynagrodzenia.

Od początku przyszłego roku przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki ZUS.

– Jeżeli zarabiamy więcej, rośnie minimalne wynagrodzenie, czy rośnie przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju, to te składki będą wyższe – powiedziała Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS w województwie śląskim.

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się z ZUS na zasadach ogólnych składka zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. A to w przyszłym roku wzrośnie o ponad 1 tys. złotych.

– Podstawa wymiaru składek to 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przyszłym roku. To przeciętne wynagrodzenie zostało ustalone na wysokość 6 tys. 935 złotych – dodała.

Miesięczna składka ZUS będzie wyższa o  207 zł i 20 groszy. Wyniesie 1 tys. 418 złotych. W przypadku osób korzystających z tzw. małego ZUS-u składka zależna jest od minimalnego wynagrodzenia. W przyszłym roku minimalna pensja wzrośnie dwa razy – w sumie o 590 złotych.

– Przedsiębiorca deklarując minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za styczeń 2023 roku zapłaci 331 złotych 26 groszy. Jest to więcej o ponad 45 złotych – zaznaczyła Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wyższe składki to kolejne wydatki dla przedsiębiorców, którzy mierzą się z inflacją i presją płacową – wskazał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.

– W Polsce istnieje bardzo szkodliwy system, jeśli chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne samych przedsiębiorców. Płaci się ryczałtową składkę bez względu na wysokość dochodu – zwrócił uwagę.

Rzecznik obawia się dalszego upadku firm i wzrostu bezrobocia. Przedsiębiorcy chcą dobrowolnie opłacać składki. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem.

– Zróbmy system podobny do Niemiec. W Niemczech sama składka na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy jest dobrowolna (…), z pozostawieniem oczywiście obowiązku opłacania składki za pracowników i obowiązku opłacani składki zdrowotnej – wyjaśnił Adam Abramowicz.

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego przypominają, że projekt ustawy w tej sprawie przygotowali trzy lata temu. Poseł Jarosław Rzepa apeluje do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o rozpoczęcie prac nad projektem na najbliższym posiedzeniu izby niższej.

– Dobrowolny ZUS, który ma dać możliwość oddechu polskim przedsiębiorcom, żeby przetrwali trudniejszy okres w działalności gospodarczej, bo idzie recesja – mówił Jarosław Rzepa, poseł PSL.

Należy pamiętać, że nieopłacenie składek na ubezpieczenie społeczne wpłynie w przyszłości na obniżenie, albo brak emerytury. Według ekonomisty Pawła Dałkowskiego, system ubezpieczeń społecznych wymaga rewizji.

– Należałoby wprowadzić nową umowę społeczną, ponieważ ta, która dziś obowiązuje, cały czas ewoluuje – powiedział ekspert ds. finansów.

Przedsiębiorcy muszą zacisnąć pasa, bo na obniżenie kosztów będzie trzeba poczekać – wskazał ekonomista, Krzysztof Kolany.

– Od marca inflacja CPI w Polsce zacznie spadać, natomiast pamiętajmy, że to, że inflacja zacznie spadać nie oznacza w żadnym wypadku, że ceny będą spadać. To oznacza, że ceny dalej będą rosnąć, tylko najprawdopodobniej w wyraźnie wolniejszym tempie – tłumaczył główny analityk portalu Bankier.pl.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 2 mln 150 tys. małych i średnich firm. Tylko w pierwszym półroczu z mapy działalności gospodarczych  zniknęło ponad 100 tys. działalności gospodarczych, a ponad 160 tys. zawieszono.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl