Rękodzieła coraz chętniej widziane pośród świątecznych ozdób

Są w kształcie bombek, gwiazdek, szyszek czy aniołków – wszystkie w przeróżnych kolorach. Mowa o ozdobach choinkowych, które umilają nam czas, ale i cieszą nasze oczy. Technik ich wykonywania jest wiele, jednak najbardziej oryginalne są te robione ręcznie.

Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez choinki. Świąteczne drzewko, jak i ozdoby, to nieodłączne elementy bożonarodzeniowej tradycji. Prawdziwym dziełem sztuki są ozdoby świąteczne wykonywane ręcznie. Agnieszka Mędrek przygotowuje je na różne sposoby.

– Robię na szydełku, robię techniką decoupage – właściwie wykonuję ozdoby większością technik, jakie są dostępne: i wyklejanie, i z użyciem włóczki – wszystko, co jest możliwe, co jest pod ręką. (…) Czasem jest coś, co zbywa, co zalega w szafie i można to po prostu do tego wykorzystać – tłumaczy Agnieszka Mędrek, która tworzy świąteczne ozdoby.

Najtrudniejszą techniką jest szydełkowanie.

– Tutaj trzeba mieć już jakąś wiedzę na ten temat. Aczkolwiek jest to wiedza bardzo podstawowa i nawet, jeżeli ktoś dopiero zaczyna szydełkowanie, jest w stanie znaleźć w internecie czy też w gazetkach różnego rodzaju poradniki. Jak ktoś potrzebuje zrobić coś „na już”, „na szybkiego” – da się tego nauczyć. Naprawdę nie ma z tym żadnego problemu – wskazuje Agnieszka Mędrek.

Obecnie rękodzieło jest tą sztuką, która powraca. Coraz częściej osoby je nabywające mają przesyt tego, co jest w sklepach, więc szukają ozdób niezwykłych i niepowtarzalnych.

– Sami nawet zaczynają brać się za rękodzieło. Do nas na warsztaty rękodzieła artystycznego przychodzi coraz więcej osób, coraz więcej osób jest zainteresowanych poznawaniem różnych technik, dlatego że ludzie chcą włożyć serce w te święta, chcą spędzić ten czas rodzinnie – akcentuje Agnieszka Mędrek.

Robiąc takie świąteczne ozdoby wkładamy w ich powstawanie tylko swoje umiejętności, ale przede wszystkim serce.

TV Trwam News/RIRM

drukuj