Prof. S. Gruszewska: Boże Narodzenie to piękno, ciepło, subtelność. Nie zdarza się to, przy żadnym innym święcie

Święta Bożego Narodzenia to „magiczny” moment, który powoduje, że znajdujemy się bliżej siebie – zaznacza prof. Sławomira Gruszewska, psycholog.

Rodzące się Dzieciątko Jezus sprawia, że chcemy być razem z rodziną i pomagać potrzebującym.

– Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowe dla Polaków, dla Europejczyków. Jest to związane z niesamowitą tradycją, która ma olbrzymie znaczenie szczególnie dla rodzin, gdyż je łączy. Zjeżdżamy się wtedy z różnych miejsc – z Polski i z zagranicy, przez chwilę chcemy być razem. Chcemy śpiewać kolędy, chcemy ogrzać się w cieple rodzinnego domu, bo do domu zawsze się wraca. Niezależnie od tego, jak daleko jesteśmy od naszego dzieciństwa – czekają na nas wspaniałe chwile, wspomnienia i rzeczy, które przygotowaliśmy, a przede wszystkim niespodzianki – podkreśla prof. Sławomira Gruszewska.

Boże Narodzenie jest wyjątkową chwilą, która jednoczy wszystkich radujących się z Nowonarodzonego.

– To jest taki „magiczny” moment, który powoduje, że znajdujemy się bliżej siebie. Stajemy wobec nowych wyzwań i rozwiązań. Jest to coś niebywale pięknego, ciepłego, subtelnego. Nie zdarza się to przy żadnym innym święcie, ale właśnie w Boże Narodzenie – zwraca uwagę psycholog.

Podczas okresu świątecznego ludzie chętniej niż zwykle pomagają potrzebującym. Prof. Gruszewska wyjaśnia, jaki jest powód takiego działania.

– Tradycja bożonarodzeniowa zaprasza nas do wspólnego stołu, dlatego wtedy rozglądamy się, jesteśmy bardziej uważni i czujni oraz widzimy to, co dzieje się wokół nas. Oczywiście, ta uważność i doskonałość widzenia przestrzeni wokół jest konieczna przez cały rok. To nie jest tylko chwila wigilijna i chwila naszych świąt, ale wtedy jest to bardziej skoncentrowane. Staramy się być bliżej tych, którzy potrzebują pomocy, bo są słabsi, samotni, czy już niesamodzielni. Nawet, jeśli wówczas na chwilę nasze serca otwierają się bardziej, to też jest to bardzo ważne i niesamowicie istotne, jeżeli chodzi o budowanie naszego systemu wartości, naszej uważności i wrażliwości w stosunku do drugiego człowieka – wskazuje profesor.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl