Najpiękniejszy wieczór w roku

„Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3, 16). Trwa jeden z najpiękniejszy wieczorów w roku.

Odczytując fragment Ewangelii o Bożym Narodzeniu przy wigilijnym stole nie tylko wspominamy wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. To wydarzenie się urzeczywistnia – mówi ks. Piotr Studnicki.

– To jest właśnie moc Słowa Bożego. Zaczynamy uczestniczyć w tym, co się dokonało w historii – zaznacza ks. Piotr Studnicki i dodaję, że nieodłącznym elementem dzisiejszego dnia jest biały opłatek, symbol chleba, który biorę do rąk, ale nie po to, żeby go sam zjeść, ale żeby go podarować drugiemu człowiekowi.

-W tym geście jest już takie życzenie chcę być dla ciebie dobry jak chleb, no i życzenia, które sobie składamy. Ważne jest żebyśmy, jako chrześcijanie nie ograniczali się tylko do przyziemnych życzeń – akcentuje ks. Piotr Studnicki

Okres świąt Bożego Narodzenia, co podkreśla ks. prof. Jan Machniak to wyjątkowy czas, któremu przyświeca ciepła i rodzinna atmosfera.

– Emmanuel przychodzi w rodzinie Maryi, Józefa. Przychodzi na świat w tak naturalny i prosty sposób jak każdy człowiek. Dlatego, ze Bóg stał się człowiekiem i wybrał taką prostą drogę, nie jakąś cudowną, ale zwyczajną drogę małego dziecka, które przychodzi na świat w rodzinie, rodzi się z niewiasty. Dlatego to święto jest świętem wszystkich rodzin. To jest jednocześnie przypomnienie dla nas, że największa tajemnica, tajemnica życia, tajemnica miłości przychodzi przez rodzinę – mówi ks. prof. Jan Machniak.  

Boże Narodzenie, co zaznacza ks. kard. Stanisław Dziwisz, musi być pełne pokoju, który jest zagrożony na świecie, w Europie i w naszym kraju.

– Brak zrozumienia, brak dialogu, skłócenie, brak troski o dobro wspólne odnotowujemy w ostatnich dniach. A więc życzę, aby te wszystkie okoliczności znikły, aby nastał pokój, który przynosi Jezus Chrystus, który rodzi się w Betlejem. Pokój ludziom dobrej woli. Starajmy się abyśmy byli ludźmi dobrej woli. Otwartymi na drugiego człowieka. Podajmy sobie ręce, połammy się opłatkiem. Wspólnie wszyscy, nikogo nie wykluczając – apeluje ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Potrzebujemy w naszej Ojczyźnie solidarności oraz troski o człowieka zwłaszcza tego cierpiącego i będącego w potrzebie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj