Rak piersi to nie wyrok

Blisko 20 tys. kobiet w Polsce co roku słyszy diagnozę nowotworu piersi. Wśród nich niewielką grupę stanowią kobiety przed 30. rokiem życia. W ich przypadku nowotwór jest znacznie bardziej agresywny, jednak diagnoza nie oznacza wyroku.

Na nowotwór pierwsi chorują nie tylko Polki, bo wskaźnik zachorowalności w wielu europejskich krajach jest wyższy, niż u nas.

– Kraje takie jak Wielka Brytania, Holandia i Belgia mają wyższe wskaźniki. Niemniej ilość pacjentek rośnie. Jest to ogólnoświatowy trend. W Polsce mamy w tej chwili ponad 18 tys. zachorowań rocznie – wskazała dr hab. n. med. Maria Litwiniuk, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Wśród chorych niewielki odsetek stanowią  kobiety młode, do 30 roku życia. Choć to niewielka grupa, w ich przypadku nowotwór jest bardziej agresywny. Wytyczne dotyczące leczenia chorych na raka piersi są takie same w przypadku młodych kobiet, jak i tych nieco starszych. Podeście do pacjenta jest jednak zawsze indywidualne.

– Mamy pacjentki przed menopauzą i po menopauzie, co  odgrywa pewną rolę. Są również specjalne problemy dotyczące młodych chorych. Pacjentki po menopauzie to często panie na emeryturze, natomiast pacjentki młode są aktywne zawodowo i pragną się rozwijać. Mają one dzieci oraz rodziny – wyjaśniła dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska, onkolog kliniczny z Instytutu Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Coraz lepsze metody diagnostyki pozwalają na wykrycie i skuteczne leczenie nowotworu piersi. Coraz nowsze są też sposoby leczenia. Podstawą są systematyczne badania.

– To, co się zmieniło, to większa świadomość społeczeństwa i świadomość pacjentek.  Edukacja idzie mocno do przodu. Pacjentki coraz częściej chcą posiadać rodziny i normalnie funkcjonować. Chcą one żyć po nowotworze. Rak to nie wyrok i to widać po naszych pacjentkach – powiedziała dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska.

W walce z rakiem kluczowy jest stan psychiczny pacjenta oraz wsparcie, jakie otrzymuje od rodziny. O pomoc można zwrócić się także do poradni psychoonkologicznych.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl