Publikacja IPN o Zbrodni Katyńskiej

W Warszawie zaprezentowano publikację Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951-1952”.

To pierwszy tom serii poświęconej pracom komisji Maddena, którą ma wydać Instytut.

Publikacja to zbiór dokumentów i przesłuchań świadków, którzy zeznawali przed specjalną komisją śledczą Kongresu amerykańskiego, kierowaną przez Ray’a Madden’a.

Komisja ta w latach 1951–1952, zajmowała się wyjaśnieniem zbrodni katyńskiej. W ramach śledztwa przesłuchano wielu ważnych polityków  i pracowników wywiadu, a także m.in. ekspertów, którzy brali udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu w 1943 roku.

Prace Komisji Madden’a zakończył raport stwierdzający, że za zbrodnią katyńską stoją Rosjanie.

Nowa publikacja IPN-u to duży wkład w kultywowanie pamięci o Katyniu – mówi prezes Instytutu, dr Jarosław Szarek.

– Jako naród odtwarzamy swoje elity i to jest wielka tajemnica polskości, ale zarazem wielkość naszego narodu. Nas tak naprawdę dawno powinno nie być, a my ciągle na nowo powstajemy. Powstajemy dzięki pamięci, a takie książki będziemy nadal tworzyć i będą to robić pokolenia, które przyjdą po nas – mówił prezes IPN-u.

Autorem 650-stronicowej publikacji jest historyk, pracownik Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, dr Witold Wasilewski.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl