Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Dzień ten upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 r. informacji o odkryciu w Katyniu, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

W wielu miastach Polski odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Za ofiary modlono się m.in. na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, przy pomniku Golgoty.

– Po raz pierwszy, gdy byliśmy w Katyniu, wypowiedziałem słowa: „Pamiętaj Polsko o tych dzieciach swoich, które miłość do Ciebie okupiły śmiercią swoją”. Wpisałem je także do pamiątkowej księgi. Przyprowadziła nas wtedy wdzięczność, ale i przyprowadziła nas tutaj dzisiaj, po tych słowach, które pogłębiły znajomość tych tragicznych wydarzeń, ale także modlitwę – powiedział metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Hanna Śliwa-Wielesiuk, prezes Gdańskiej Rodziny Katyńskiej przypomina historię swojego dziadka, który otrzymał rozkaz stawienia się na zbiórkę.

– Mój dziadek był policjantem w Zblewie, na Kociewiu. Pojechało ich trzech i w momencie, kiedy była zmiana torów jeden z nich uciekł (tak jak było w filmie „Katyń”) i proponował mojemu dziadkowi, żeby poszedł z nim, ale mój dziadek odpowiedział, że dostał rozkaz, więc musi go wykonać. On myślał wtedy, że walczy o honor Polski. Nie zdawał sobie sprawy z tego, że już nigdy nie wróci do kraju –wspominała prezes Hanna Śliwa -Wielesiuk.

Wypowiedź ks. abp Sławoja Leszka Głódzia


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Hanny Śliwy-Wielesiuk


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl