21 786 kartek w hołdzie ofiarom Katynia

21 786 kartek z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej ułożą dziś kielczanie wzdłuż głównego deptaka Kielc – ul. Sienkiewicza. Akcja odbędzie się w przeddzień 20. rocznicy przyznania się przez władze sowieckie do zbrodni popełnionej przez NKWD w 1940 r. 

Część z tych kartek będzie pusta, ponieważ nie znamy nazwisk wszystkich ofiar tej zbrodni – powiedziała kierowniczka działu edukacji Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej Jolanta Białek.

Jak obliczyli organizatorzy ułożenie kartek formatu A5 w pięciu rzędach zajmie 860 metrów, czyli dystans dzielący pomnik Sienkiewicza w Kielcach od mostu na rzece Silnica. Z uwagi na ukształtowanie terenu kartki położone będą widoczne z każdego punktu ulicy Sienkiewicza.

Zależy nam na tym, by w ten sposób pokazać rozmiar tej strasznej tragedii – powiedziała Jolanta Białek.

Jak powiedział dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej dr Marek Maciągowski, swój udział w akcji już zapowiedziała młodzież. To bardzo budujące – dodał.

 – Cała akcja rozpocznie się około godz. 16., czyli o godzinie, w której na ul. Sienkiewicza robi się tłoczno, zależy nam, by dotrzeć do jak największej liczby osób – wyjaśniła kierowniczka działu edukacji Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Jolanta Białek liczy, że do akcji układania kartek włączą się przechodnie.

Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się 13 kwietnia 1990 r. Wówczas to w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Jako winnych wskazano wówczas komisarza NKWD Ławrientija Berię i jego zastępcę Wsiewołoda Mierkułowa. Strona sowiecka wyraziła głębokie ubolewanie w związku z tragedią katyńską, nazywając ją „jedną z cięższych zbrodni stalinizmu”.

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu – jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego – zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl