Fot. KPRM

Premier Szydło oddała hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Premier Beata Szydło oddała dziś w Warszawie hołd ofiarom zbrodni katyńskiej – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Szefowa rządu złożyła wieniec oraz zapaliła znicze pod tablicami w Muzeum Katyńskim. 13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Premier upamiętniła w Muzeum Katyńskim ofiary mordu NKWD sprzed 77 lat. Złożyła wieniec oraz zapaliła znicze przed tablicami z nazwiskami ofiar zbrodni w Epitafium Katyńskim.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie dokonali funkcjonariusze NKWD.

Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali oficjalnie na konferencji prasowej w Berlinie 13 kwietnia 1943 roku. Dziś to symboliczna rocznica zbrodni.

 

PAP/RIRM

drukuj