Alternatywa dla działań ministra zdrowia

OZZL opracowuje społeczny program zmian w systemie publicznej ochrony zdrowia. System ma być niezależny od tego, jaki przedstawił w marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Program ten – jak zapowiada OZZL – „ma zawierać konkretne propozycje rozwiązań najważniejszych problemów polskiego lecznictwa”.

Powstaje on przy współpracy m.in. środowiska pacjentów. Zdzisław Szramik – wiceprzewodniczący OZZL zwraca uwagę, że kolejne zmiany resortu nie odpowiadają duchowi czasu i potrzebom.  Jest szansa, że uda się osiągnąć kompromis, który będzie dla wszystkich do zaakceptowani a system zacznie działać.

Trzeba organizować nowy kształt ochrony zdrowia, w oparciu o inną filozofię. O taką filozofię, która ma na względzie wydolność systemu i uczciwość, tzn. jeżeli się coś obiecuje to jest, a nie przedstawia się tylko na papierze; tak jak w tej chwili. W związku z tym będziemy dalej pracować. Na razie określiliśmy priorytety, które każdy z nas chciałby w tym nowym systemie widzieć. Tu zgodziliśmy się, że praprzyczyną całego zła – czyli taką przyczyną wyjściową, z której wyrastają inne problemy- jest nierównowaga między deklarowanym zakresem świadczeń gwarantowanych, a finansowaniem tych świadczeń – powiedział Zdzisław Szramik.

Kolejne spotkanie pacjentów, OZZL oraz Polskiej Federacji Szpitali ma odbyć się w najbliższy poniedziałek. Planowane jest też poszerzenie koalicji organizacji społecznych.

Przypomnijmy minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w marcu zaproponował likwidację centrali Narodowego Funduszu Zdrowia i zastąpienie jej przez nowy Urząd Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. wyceną świadczeń oraz kontrolą ich jakości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl