WSKSiM uczestnikiem konferencji o najnowszych osiągnięciach z zakresu medycyny regeneracyjnej

Studenci WSKSiM biorą udział w II Międzynarodowej Konferencji Watykańskiej poświęconej komórkom macierzystym i medycynie regeneracyjnej. W pierwszym dniu konferencji przedstawiciele WSKSiM  wysłuchali referatów dotyczących roli komórek macierzystych w leczeniu m.in. stwardnienia rozsianego.

Przedstawiciele WSKSiM uczestniczą w kongresie na zaproszenie ks. kard. Gianfranco Ravasiego przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury. Do Rzymu wraz z rektorem toruńskiej uczelni wyjechało dwoje studentów.

Podczas trzydniowych prelekcji, studenci będą uczestniczyć w prezentacjach na temat najnowszych osiągnięć z zakresu medycyny regeneracyjnej. Spotkają się ze światowej sławy ekspertami, oraz wysłuchają dyskusji na temat zastosowania komórek macierzystych.

W czwartek konferencję otworzył ks. kard. Gianfranco Ravasi. W swoim wystąpieniu ksiądz kardynał zwracał uwagę na ważność antropologii ludzkiego ciała w zestawieniu do duszy.

– Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury podkreślił ważność prawdziwej antropologii, która uwzględnia przede wszystkim w tej prawidłowej optyce wizję ludzkiego ciała w zestawieniu do duszy. Wiemy, że ten dualizm jeszcze do dzisiaj gdzieś panuje, gdzie oddziela się ciało od duszy. Ksiądz kardynał powiedział, że cokolwiek robi człowiek dla ciała – robi dla człowieka. Nigdy nie wolno podchodzić do ludzkiego ciała w oderwaniu od duszy. Drugim niejako prelegentem był Ignacio Carrasco de Paula, który jest przewodniczącym Papieskiej Akademii Pro Vita. Ksiądz arcybiskup podkreślił, że dzisiaj w opinii publicznej nie do końca rozumie się postęp naukowy, szczególnie w sprawach dotyczących terapii komórkami macierzystymi. Przecież wiara i nauka idą razem ze sobą. Kościół wspiera i chroni wszystko, co jest związane z życiem oraz to, co służy pomocy życiu. Komórki macierzyste, które są pobierane w sposób etyczny mogą przynieść ludziom współczesnym wiele nadziei – powiedział o. Zdzisław Klafka CSsR.

Uczestnicy konferencji wysłuchali także świadectw osób, którym terapia komórkami macierzystymi przyniosła rzeczywiste szanse na wyzdrowienie – relacjonuje Karolina Wysocka – studentka III roku dziennikarstwa, WSKSiM.

-Pierwszego dnia konferencji mogliśmy obserwować wykłady naukowe na temat medycyny regeneracyjnej, poświęcone głównie takim chorobom, jak stwardnienie rozsiane, czy białaczka oraz leczenie cukrzycy. Wysłuchaliśmy referatów, które wskazują, że badania nad zastosowaniem terapii komórkami macierzystymi dają niesamowite efekty leczenia tych chorób. Stwarzają nowe nadzieje na wyzdrowienie. Mieliśmy okazję słuchać również świadectw samych pacjentów m.in. młodej Amerykanki, która umierała na stwardnienie rozsiane. Dzięki terapii komórkami macierzystymi udało jej się niemalże w pełni wyzdrowieć. Cały dzień słuchaliśmy jak niesamowite rezultaty dają najnowsze badania nad komórkami macierzystymi – mówiła Karolina Wysocka.

Konferencja będzie trwała do soboty 13 kwietnia.

Tematyka drugiego dnia konferencji (12.04.2013):

* Były amerykański sekretarz zdrowia i usług (2001-2005) pod rządami prezydenta G.W. Busha, Tommy Thompson, opowie o obecnym stanie debaty na temat komórek macierzystych w Stanach Zjednoczonych oraz o tym, jakie są rokowania na przyszłość.

* Wystąpienie dr. Johna Gurdona, zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2012.

* Najnowsze osiągnięcia w regeneracji tkanek i organów, wykorzystanie komórek macierzystych w transplantacji tchawicy, chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, naprawa skóry za pomocą materiału komórkowego.

* Zastosowanie komórek macierzystych przy leczeniu urazów mózgu i rdzenia kręgowego.

* Obniżenie kosztów leczenia cukrzycy, dzięki opłacalnym strategiom terapeutycznym z wykorzystaniem komórek macierzystych.

* Edukacja, rozwój wiedzy i umiejętności w dobie ciągłych i szybkich zmian na świecie możliwością przedłużenia zdrowego życia – głębokie konsekwencje społeczne w nauce, sztuce i ekonomii.

Tematyka trzeciego dnia konferencji (13.04.2013):

Ostatniego dnia konferencji prelegenci będą mówić o rozwiązaniach, jakie niesie ze sobą rozwój terapii komórkami macierzystymi w leczeniu raka oraz starzeniu się. Naukowcy będą rozpatrywać nowe granice badań komórkowych odnoszące się do długowieczności, mutacji genetycznych i odporności na choroby.

W sobotę, 13 kwietnia, po zakończeniu wszystkich prezentacji i wystąpień naukowych, przewidziane jest spotkania z Ojcem św. Franciszkiem, który wspiera i przygląda się inicjatywie rozwoju badań nad nowymi formami wykorzystania komórek macierzystych w medycynie.

Pierwszą Międzynarodową Konferencję Watykańską, która odbyła się w 2009 roku pod tytułem “Nauka a przyszłość człowieka i kultury” zorganizowały Papieska Rada ds. Kultury i NeoStem Inc. (stowarzyszenie farmaceutyczne). Współpracę rozpoczęły w 2010 roku. Celem wspólnej inicjatywy jest pogłębienie wiedzy i rozszerzenie badań naukowych na komórkach macierzystych. Ma to ułatwić zrozumienie wpływu medycyny regeneracyjnej i terapii za pomocą komórek macierzystych na naszą kulturę.

Fundacja Stem for Life, organizująca wspomniane konferencje, skupia się na projektach edukacyjnych, aby dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców. Tegoroczna konferencja ma zainspirować studentów uczelni katolickich w Stanach Zjednoczonych i Europie, by lepiej rozumieli zmiany społeczne w kontekście rozwoju nauki.

 

Wypowiedź o. dr Zdzisława Klafki CSsR:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Karoliny Wysockiej:


Pobierz Pobierz

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl