Specjaliści z IPN zaczęli prace na Cmentarzu Rakowickim

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej i Instytutu Ekspertyz Sądowych przeprowadzają dziś oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni.

Jak poinformował prokurator Marek Kowalcze z Oddziałowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie, po oględzinach zapadnie decyzja o ewentualnej ekshumacji i badaniach genetycznych szczątków.

„W tej chwili trudno określić, czy to rzeczywiście są szczątki ludzkie i czy będą nadawać się do badań. To ocenią eksperci” – powiedział prokurator.

Niezidentyfikowane szczątki zostały znalezione w wojskowej części cmentarza, tuż przy jego ogrodzeniu od strony północnej. Sondaże prac archeologicznych prowadziła Fundacja Niezłomni, która zajmuje się poszukiwaniem miejsc pochówku ofiar komunistycznego terroru. Informacje, że mogą tam być pogrzebani straceni żołnierze antykomunistycznego podziemia, przekazał Fundacji starszy człowiek, pośredni świadek, czyli osoba, która wiedziała o tym od uczestnika pochówków.

W 2015 r. na terenie Cmentarza Rakowickiego odbywały się już prace ekshumacyjne w celu odnalezienia szczątków skazanych na karę śmierci członków II Zarządu „Wolność i Niezawisłość”, którzy zostali straceni 13 listopada 1947 r. w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich: kpt. Waleriana Tumanowicza, ppłk. Alojzego Kaczmarczyka i kpt. Józefa Ostafina. Wówczas nie udało się znaleźć szczątków tych osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl