Bondarienko zarzuca Polsce brak „elementarnej przyzwoitości”

Dyrektor Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia Jurij Bondarienko zarzucił Polsce brak „elementarnej przyzwoitości” w stosunkach z Rosją.

Bondarienko mówił o tym podczas konferencji „Rosja i Polska: historia, która przeszkadza wzajemnemu zrozumieniu” zorganizowanej przez państwową agencję informacyjną RIA-Nowosti.

Szef Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia oznajmił, że strona polska ciągle podnosi temat tragedii katyńskiej, choć – jak zauważył – „już 10 tysięcy razy powiedziano, że zabijało NKWD na rozkaz Stalina”.

Tego typu słowa burzą dialog i zrywają nici porozumienia – akcentuje poseł Krzysztof Szczerski.

– Niedobrze jest, że ktoś kto odpowiada za prowadzenie centrum w którego nazwie jest dialog tak jednoznacznie dialog ten uniemożliwia, albo zrywa jakiekolwiek nici porozumienia. Mam nadzieję, że wypowiedź pana Bondarienki jest ekscesem, a nie stanowiskiem strony rosyjskiej. Oczekuje w tej sprawie dwóch ruchów. Ze strony rosyjskiej oficjalnego oświadczenia osób, które przewodniczą radzie zarządzającej całym centrum jaki jest ich stosunek do słów dyrektora tego centrum. Ze strony polskiej jednoznacznego stwierdzenia, że nie widzą możliwości współpracy z tym centrum jeśli będzie nim zarządzał pan Bondarienko, czy ktoś o takich poglądach powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Poseł dodał, że niepokojące jest iż strona rosyjska coraz częściej stara się wyznaczać warunki i granice, na których chce prowadzić dialog z Polską.

– Dialog żeby był prawdziwy musi być bezwarunkowy tzn. bez warunków wstępnych. Chodzi o to żeby usiąść przy stole i rozmawiać. Po to się siada i rozmawia, prowadzi dialog, żeby dojść do wspólnego stanowiska. Nie może być tak, że z góry jedna strona mówi, że zacznę z wami rozmawiać pod warunkiem, że przyznacie się do tego i tego. To nie jest żaden dialog, tylko dyktat. Z nazwy jest to Rosyjsko-Polskie Centrum Dialogu, a nie Rosyjsko-Polskie Centrum Dyktatu podkreśla poseł Krzysztof Szczerski.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki powiedział, że resort zaczął badać tę sprawę.

 

Wypowiedź posła Krzysztofa Szczerskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl