„Polskie serce pękło. Katyń 1940” – ruszyła III edycja konkursu dla młodzieży

Oficjalnie rozpoczęła się III edycja konkursu dla uczniów i studentów „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Prace można przesyłać do 11 marca. „To znakomita forma do tego, żeby upowszechniać prawdę o Katyniu” – wskazała marszałek Elżbieta Witek.

Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940” skierowany jest do młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Ma on na celu upamiętnienie Zbrodni Katyńskiej. Przeprowadzany jest w czterech kategoriach.

W kategorii plastycznej zadaniem uczestnika jest wykonanie projektu medalu (awers i rewers) na temat „Katyń – Pamiętamy”. W kategorii literackiej uczestnik pisze pracę na zadany temat: „Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”. W dwóch pozostałych kategoriach zadaniem uczestnika konkursu jest – odpowiednio – przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej i napisanie scenariusza lekcji na temat „Katyń – Pamiętamy”.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą złożyć jedną pracę w każdej z trzech kategorii: plastyczna, literacka oraz tekst piosenki. Z kolei studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych mogą złożyć wyłącznie jedną pracę w kategorii scenariusz lekcji.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłaszając trzecią edycję konkursu wskazała, że poprzednie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

– W zeszłym roku II edycja pokazała, że tym konkursem zainteresowanych jest kilka tysięcy osób. Wpłynęły prawie 4 tys. prac – znakomitych prac. To jest 5-krotnie więcej niż w I edycji konkursu. To nas zachęciło, żeby ten konkurs kontynuować. Wszystkie prace, które były do nas nadsyłane, pokazały, że młodzież ma olbrzymią wiedzę na temat Katynia, ale jest także bardzo zaangażowana, zainteresowana, ma w sobie dużą dawkę patriotyzmu. Chce o tym wiedzieć, chce o tym mówić. Uważam, że to jest znakomita forma do tego, żeby upowszechniać prawdę o Katyniu – mówiła Elżbieta Witek.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1483757890456461316

Na czele komitetu honorowego konkursu stanął prezydent Andrzej Duda. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1484813090638241792

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl