Amnesty International dołącza do skargi katyńskiej

Wsparcie Amnesty International jest istotne dla skargi katyńskiej w Europejskim Trybunale Praw Człowieka – mówi dr Ireneusz Kamiński, który reprezentuje rodziny Katyńskie.

Rodziny ofiar zbrodni katyńskiej odwołały się na początku lipca od wyroku Trybunału w Strasburgu z 16 kwietnia 2012r. Akcentują, że władze Rosji nie dokonały należytej kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej, nie ustaliły jej sprawców i nie wyciągnęły wobec nich konsekwencji.

Do tego głos dołączyła wczoraj Amnesty International, która podkreśla, że dopóki pełna prawda o zbrodni katyńskiej nie będzie odkryta, władze Rosji muszą w świetle prawa międzynarodowego zbadać wszystkie jej okoliczności.

To kolejna organizacja broniąca praw człowieka, która przyłączyła się do tzw. skargi katyńskiej – mówi Ireneusz Kamiński.

Sześć podmiotów uzyskało zgodę na przystąpienie do postępowania – między innymi rosyjski Memoriał, Amnesty International oraz inne bardzo znane organizacje pozarządowe. Są one bardzo istotnym wsparciem dla skarżących. To one wskazywały znaczące kwestie prawne, identyfikowały orzecznictwo kilku instytucji – będą to z pewnością niezwykle ciekawe stanowiska. Do tych stanowisk będą się ustosunkowywały strony w czasie rozprawy przed Wielką Izbą. Zobaczymy jak będzie wyglądała ocena tego stanowiska przez drugą stronę postępowania, a więc przez Federację Rosyjską – akcentował Ireneusz Kamiński.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu 13 lutego br. już po raz drugi zajmie się Skargą Katyńską.

Będzie to rozprawa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, tym razem przed siedemnastoma sędziami. Jest to rzecz zupełnie wyjątkowa, ponieważ generalnie postępowanie przed Europejskim Trybunałem ma charakter pisemny. Jest to niezwykle ważna rozprawa. Mamy wyrok Izby z 16 kwietnia 2012 roku, który jest wyrokiem bardzo dobrym i bardzo satysfakcjonującym. Natomiast w pewnych fragmencie chcemy z tym wyrokiem polemizować. Mianowicie Trybunał uznał, że nie może ze względów formalnych rozpoznawać zarzutu dotyczącego skuteczności rosyjskiego śledztwa. W takiej sytuacji spotykamy się ponownie 13 lutego w Strasburgu – informował Ireneusz Kamiński.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl