fot. flickr.com

PSP: Zagrożenie pożarami w lasach będzie się zwiększać

Najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w czwartek tylko w części woj. dolnośląskiego. Sytuacja będzie się jednak zmieniać ze względu na nadchodzące upały. Należy zachować szczególną ostrożność w lasach – przekazał w czwartek PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

W czwartek najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje tylko w części woj. dolnośląskiego. Na pozostałym obszarze kraju występuje zagrożenie średnie i małe. Zakaz wstępu do lasów z powodu zagrożenia pożarowego obowiązuje w południowych i północno-zachodnich nadleśnictwach w okolicach Wrocławia – poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Podkreślił przy tym, że ponieważ nadchodzą upały, w najbliższych dniach na pewno zmieni się to na niekorzyść.

„Wystarczy kilka dni słonecznych w trakcie upałów, a wilgotność ściółki będzie spadała” – zaznaczył rzecznik.

W ciągu ostatniej doby było 28 pożarów, czyli wyjątkowo niewiele. Najwięcej, pięć pożarów było w woj. mazowieckim i pięć w woj. zachodniopomorskim.

„Nie oznacza to, że zagrożenia nie ma i nie będzie. Wystarczy kilka godzin upalnej pogody i zagrożenie rośnie. Trzeba być bardzo ostrożnym” – podkreślił Paweł Frątczak.

Od początku 2019 r. do wczoraj zanotowano rekordową liczbę 7 772 pożarów. Dla porównania w całym roku 2018 r. było ich niewiele ponad 8 tys. W liczbie tegorocznych pożarów najwięcej – 2 308 – było na Mazowszu. Na drugim miejscu jest woj. łódzkie, w którym odnotowano 676 pożarów, a więc znacznie mniej. Trzecie miejsce zajmuje woj. wielkopolskie z liczbą 581 pożarów.

Najwięcej – 1 136 pożarów – było od 1 lipca do wczoraj. Liczba ta jest rekordowa, mimo że lipiec się jeszcze nie skończył i nie był tak upalny, jak kwiecień czy czerwiec. W lipcu najwięcej – 298 pożarów – było w woj. mazowieckim, 118 w woj. łódzkim i 99 w woj. wielkopolskim.

W tym roku w wyniku pożarów zginęło pięć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Straż pożarna podkreśla, że największym zagrożeniem dla lasów jest człowiek. Dziewięć na dziesięć pożarów spowodowanych jest przez ludzi. Najczęściej zapominamy o tym, że w lesie i w odległości 100 m od lasu nie można rozpalać ognisk, wyrzucać niedopałków papierosów ani grillować. Wolno poruszać się tylko drogami, które są udostępnione dla ruchu publicznego. Są to te drogi, na których stoją znaki drogowe, określone prawem o ruchu drogowym. Tam, gdzie nie ma znaku, nie wolno wjeżdżać.

Paweł Frątczak podkreślił też, że Polska ma „jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy” system wykrywania pożarów. Jest to system monitoringu, który został wprowadzony po 1992 r. Wtedy doszło do największej liczby pożarów w polskich lasach; spłonęło kilka tysięcy hektarów lasów.

Stworzony wówczas system obserwacji to system dostrzegalny, który polega na tym, że ludzie patrolują, oglądają, gdy na horyzoncie pojawia się dym. W ramach systemu są również wieże, w których zamontowano kamery telewizji przemysłowej obserwowane w nadleśnictwach; odbywają się loty patrolowe samolotów pożarniczych i patrole piesze.

Dzięki systemowi pożary są bardzo szybko wykrywane i bardzo szybko wzywana jest straż pożarna. Sieć dróg w lasach została dostosowana do poruszania się pojazdami straży pożarnej. Jak podkreślił Paweł Frątczak, do lasów strażacy muszą wodę przywieźć, ponieważ nie ma tam sieci hydrantowej, jak na wsi czy w mieście. Natomiast naturalne zbiorniki wody dostosowane są do możliwości pobierania wody przez sprzęt strażacki. Można podjechać pod nie samochodem czy dużą motopompą, o dużej wydajności. Zarazem w wielu miejscach wybudowano sztuczne zbiorniki wody, której można użyć do gaszenia pożarów.

Jak podkreślił rzecznik, każdy pożar lasu jest bardzo niebezpieczny, bo może się bardzo szybko rozprzestrzenić – z prędkością do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Wtedy nawet zwierzęta nie mogą uciec. Pożary angażują też bardzo duże zasoby ratownicze, z uwagi na to, jaki obejmują obszar.

Straż pożarna jest przygotowana do gaszenia i zwalczania pożarów leśnych.

„Mamy doświadczenie w gaszeniu pożarów nie tylko w Polsce, ale również w Szwecji, gdzie pomagaliśmy rok temu, czy też na terenie Federacji Rosyjskiej w 2010 r.” – podkreślił Paweł Frątczak.

W ramach mechanizmu spółkowego ochrony ludności w Europie funkcjonują cztery moduły, czyli grupy strażaków wraz ze sprzętem, które są przystosowane do gaszenia pożarów lasów z wykorzystaniem samochodów pożarniczych. Są to grupy w tzw. mechanizmie międzynarodowym.

„Jeśli w danym państwie doszłoby do jakiejś poważniejszej sytuacji i państwo to zgłosi taką potrzebę, a zgłoszenie o pomoc zostanie zaakceptowane, wtedy straż pożarna może jechać i pomagać” – wyjaśnił rzecznik.

Wówczas koszty pomocy ponosi państwo, które udziela pomocy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl