Wystawa obrazu Matki Boskiej Tatiszczewskiej w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku

„Obraz z wojennego szlaku” to tytuł wystawy, jaką można oglądać w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku. Chodzi o obraz Matki Boskiej Tatiszczewskiej ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

Historia obrazu Matki Boskiej Tatiszczewskiej jest związana z obrazkiem z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej, który należał do o. Tadeusza Walczaka, jezuity, kapelana 15. Pułku Piechoty „Wilków”.

– On miał ten obrazek schowany w bucie podczas przesłuchania przez NKWD  i ten obrazek mu wypadł. NKWD-sta to zauważył, zmiął go i wyrzucił w kąt. I o. Walczak, kiedy już był wywlekany z tej sali przesłuchań, zdołał chwycić ten obrazek, po czym zaszył go w kołnierzu płaszcza – opowiedziała Katarzyna Sawicka, wnuczka Piotra Sawickiego – autora obrazu.

W 1941 roku, o. Tadeusz Walczak przekazał obrazek Piotrowi Sawickiemu, artyście z Białegostoku, z prośbą o namalowanie obrazu.

– Był przygotowywany na grudzień `41 roku – na przyjazd gen. Sikorskiego, na inspekcję nowo tworzącej się polskiej armii pod dowództwem gen. Andersa w Tatiszczewie, Tockoje i Buzułuku. Akurat 5 Dywizja Piechoty, której częścią był 15 Pułk „Wilków”, do którego należał mój dziadek, stacjonowała w Tatiszczewie. I stąd Matka Boska Tatiszczewska – mówiła Katarzyna Sawicka.

Obraz Matki Boskiej Tatiszczewskiej towarzyszył polskim żołnierzom na wielu szlakach bojowych – od Syberii, poprzez Irak, Iran, Palestynę, Egipt, aby znaleźć spokojną przystań w kaplicy jezuitów w Londynie. Teraz, dzięki staraniom rodziny Piotra Sawickiego, trafił do  Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku – oddziału Muzeum Podlaskiego. Ten obraz ma symboliczne znaczenie dla historii naszego kraju – zaznaczył dyrektor placówki.

– W osobie pana Piotra Sawickiego i tego obrazu zawiera się cała symbolika gehenny obywateli II RP – ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Białostocczyzny. Łagry, a potem te losy wojenne – podkreślił Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wizerunek Matki Boskiej Tatiszczewskiej będzie można oglądać do 10 września. Następnie obraz wróci do Londynu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl