fot. PAP/EPA.

Przywódcy Holandii i Korei Płd. ogłosili „sojusz półprzewodnikowy”

Premier Holandii, Mark Rutte, i prezydent Korei Południowej, Jun Suk Jeol, ogłosili w środę zacieśnienie współpracy w dziedzinie nowoczesnych technologii, w tym w przemyśle produkcji układów scalonych, zapowiadając stworzenie „sojuszu półprzewodnikowego” – ogłosiło biuro Juna Suk Jeola.

Uzgodnienia pomiędzy Holandią a Koreą Południową zapadły w czasie narastającej globalnej rywalizacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która toczy się między innymi na polu układów scalonych. Władze USA starają się odciąć ChRL od technologii produkcji nowoczesnych czipów i zawarły już w tej sprawie porozumienie z Holandią i Japonią – dominującymi wytwórcami sprzętu używanego w tej branży.

Podczas spotkania w Hadze Mark Rutte i odwiedzający Holandię Jun Suk Jeol zgodzili się, że ich kraje „wzajemnie uzupełniają się” w globalnym łańcuchu produkcji układów scalonych. Zapowiedzieli partnerstwo w tej dziedzinie, obejmujące sektor prywatny i publiczny, jak również akademicki.

W ramach tego partnerstwa holenderski koncern ASML, wiodący producent urządzeń do wytwarzania półprzewodników, zacieśni współpracę z południowokoreańskimi fabrykami czipów. Wspólnie z Samsungiem, największym producentem układów pamięciowych na świecie, ASML planuje inwestycję o wartości biliona wonów (761 mln dolarów), by stworzyć w Korei Płd. instytut badań nad technologią zaawansowanych czipów – przekazała agencja Yonhap, cytując komunikat resortu handlu, przemysłu i energii w Seulu.

ASML ma też współpracować z południowokoreańskim koncernem SK Hynix w poszukiwaniu sposobów na zmniejszenie zużycia energii przez urządzenia do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV – extreme ultraviolet litography), wytwarzane przez holenderską firmę i używane do produkcji najnowocześniejszych układów scalonych, wykorzystywanych między innymi w branży sztucznej inteligencji.

Mark Rutte i Jun Suk Jeol uzgodnili również, że oba kraje będą prowadziły raz na dwa lata rozmowy w formacie 2+2 z udziałem ministrów spraw zagranicznych i przemysłu, aby pogłębiać „relację strategicznego partnerstwa”.

Zapowiedzieli wzmocnienie współpracy m.in. w dziedzinie obronności i przemysłu zbrojeniowego. W ramach porozumienia żołnierze z Korei Południowej mają uczestniczyć w organizowanych przez Holandię europejskich ćwiczeniach lotnictwa i obrony przeciwlotniczej Joint Project Optic Windmill (JPOW) w 2025 roku.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl