fot. PAP/Rafał Guz

Polska prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy ws. ataku holenderskich służb na ludzi z Legii Warszawa

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy w sprawie zajść po meczu Legii Warszawa z AZ Alkmaar. Holenderskie służby zatrzymały wtedy dwóch piłkarzy polskiego klubu, a prezes Legii został poturbowany przez holenderską policję.

Wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, powiedział na konferencji prasowej, że Polska będzie bronić dobrego imienia swoich obywateli.

– Nie możemy pozwolić na to, żeby polskie kluby były traktowane w taki sposób, kiedy występują w rozgrywkach sportowych na arenie międzynarodowej. Służby holenderskie próbują obarczać winą Legię Warszawa, chociaż widzimy wszystko z nagrań – wskazał wiceminister Sebastian Kaleta.

Na podstawie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego organy śledcze Królestwa Niderlandów będą musiały przekazać polskiej prokuraturze materiały zgromadzone w tej sprawie. Polsce zależy m.in. na zabezpieczeniu monitoringu ze stadionu.

Ponadto złożone zostanie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez burmistrz Alkmaar. Chodzi o wydane zarządzenie, które nie dawało naszym rodakom możliwości wejścia do miasta.

Wcześniej polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało już ambasador Holandii w Polsce protest przeciw zdarzeniom w Alkmaar. Jak wskazał przedstawiciel resortu, prawdopodobnie miała tam miejsce „systemowa działalność służb przeciwko polskim obywatelom”.

RIRM

drukuj