fot. flickr.com

Holandia przejęła przewodnictwo w UE

Od początku nowego roku przewodnictwo w Unii Europejskiej przejęła Holandia. Wcześniej zadanie to należało do Luksemburga. W tym czasie państwa członkowskie mają m.in. porozumieć się w spornej kwestii utworzenia unijnej straży granicznej.

Kolejnym wyzwaniem będzie zażegnanie kryzysu imigracyjnego i realizacja programu przyjmowania uchodźców.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska wskazuje, że w najbliższych miesiącach najważniejszym zadaniem będzie zapewnienie Unii Europejskiej i jej mieszkańcom bezpieczeństwa.

Zamachy paryskie są dowodem na to, że Europa przestała być bezpiecznym domem – nie tylko dla Europejczyków. Świąteczne dni również były taką okazją do tego, żeby zauważyć, jak to terrorystyczne niebezpieczeństwo opanowuje Europę. Pamiętamy sytuację związaną z Monachium. Dobrze, że były podjęte wcześniejsze działania, że nie doszło do zamachu. Mam nadzieję, że te wyzwania będą odważnie podejmowane przez nową prezydencję i poważnie traktowane jako główne zagrożenia – nie tylko dla UE, ale dla całej Europy – mówi Jadwiga Wiśniewska.

Eksperci wskazuję, że Holandia będzie musiała się także zmierzyć z tzw. Brexitem, czyli ewentualnym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Brytyjski rząd zamierza przeprowadzić w tym roku referendum w tej sprawie.

Rząd w Hadze pokieruje pracami Wspólnoty do czerwca. Po tym czasie Holandię zastąpi Słowacja.

RIRM

drukuj