Przegrana ustawa o RTV

To sposób na niszczenie TV Trwam i Radia Maryja – stwierdziła prof. Krystyna Czuba odnosząc się do przegłosowanej wczoraj przez Senat noweli ustawy o RTV.  

Zobacz jak głosowali senatorowie [kliknij]

Dokument trafi teraz do podpisu prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nowela zakłada dwukrotny wzrost – do 26 mln zł – opłaty za koncesje na nadawanie na multipleksie cyfrowym.

Przypomnijmy Fundacja Lux Veritatis nadawca  katolickiej stacji stara się o miejsce naziemnej platformie cyfrowej. Medioznawca prof. Krystyna Czuba mówi, że uchwalenie noweli to nikczemne działanie, bez zasad i  oglądania się na dobro wspólne. Dodała, że to zamykanie katolikom ust, a także ograniczanie naszej wolności.

– Jest to buta, która nie ma granic. To po prostu nieludzkie traktowanie ludzi, którzy mają w Polsce najmniej, a najwięcej zrobili dla wolności. Dzisiaj przypada rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, myślę że ks. Jerzy byłby pierwszy, który wszedłby na ambonę i wołał o prawdę i sprawiedliwość. Również w zakresie polskich mediów, radia, telewizji tj. Radia Maryja i Telewizji Trwam –powiedziała prof. Krystyna Czuba

„To ukryty bat na nadawców publicznych w tym Tv Trwam i Radiu Maryja” tak do przegłosowanej przez Senat ustawy odniósł się poseł Jacek Świat. Teraz ustawa trafi  do podpisu prezydenta Bronisława Komorowskiego.  Poseł mówi, że ustawa była procedowana w ogromnym pośpiechu, bez możliwości rzetelnego przyjrzenia się zapisom.

– To jest sposób koalicji na to, żeby tylnymi drzwiami, po cichu, przydusić a wręcz skasować wydawców niezależnych finansowo. Co teraz?  Senat oczywiście potulnie zagłosował za ustawą, która wyszła z Sejmu. Można apelować do prezydenta Komorowskiego, żeby nie podpisywał ustawy. Wątpię jednak, żeby to coś dało. Myślę, że jest możliwość ponownego zaskarżenia sprawy do Trybunału Konstytucyjnegopowiedział poseł Jacek Świat.

Ta decyzja o nowelizacji ustawy RTV jest niezrozumiała z punktu widzenia zarówno politycznego jak i ekonomicznego – mówi poseł Jarosław Sellin, były wiceminister kultury.

–  Decyzja jest niezrozumiała ekonomicznie ze względu na to, że proces cyfryzacji radia i telewizji oznacza, że rynek radiowy i telewizyjny mocno się zdywersyfikuje. Niezrozumiałe jest również to, dlaczego podmiotom, których będzie dużo więcej – a muszą o ten sam rynek reklamowy walczyć co dotychczas – nakłada się wyższe zobowiązania finansowe, jeśli chodzi o opłaty częstotliwości. W reformie powinno być raczej  odwrotnie. Sytuacja niezrozumiała jest też ze względów politycznych, ponieważ można tutaj podejrzewać złe intencje wobec nadawców, których traktuje się jako niechętnych obecnemu układowi rządzącemu, bądź obecnej grupie panującej powiedział poseł Jarosław Sellin.

Nie można już mówić o wolności słowa i demokracji, to jest zamordowanie finansowo opozycyjnych mediów – powiedziała poseł Anna Sobecka.  Poseł odniosła się w ten sposób do przegłosowanej wczoraj ustawy o RTV. Dokument dwukrotnie podnosi opłaty za koncesje na nadawanie na multipleksie cyfrowym do 26 mln zł.

Jeżeli rząd będzie w zależności od sympatii czy antypatii nakładał większe lub mniejsze opłaty dla stacji telewizyjnych czy też radiowych, to właśnie wtedy niepisane prawo zacznie obowiązywać. Takie są moje obawy; sądzę, że nie tylko moje. Ustawa z punktu widzenia obowiązującej Konstytucji jest prawem niekonstytucyjnym. Uważam, że jest ona nie do przyjęcia – akcentowała  poseł Anna Sobecka.

Wypowiedź posła Jacka Świat


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź  posła Jarosława Sellina


Pobierz Pobierz

 

 

Wypowiedź poseł Anny Sobeckiej


Pobierz Pobierz

 

Cały czas organizowane są marsze w obronie TV Trwam. Najbliższy odbędzie się jutro w Stargardzie Szczecińskim, w niedzielę w Olkuszu i Skarżysku- Kamiennej.  27 października w Jarosławiu i Lęborku. Trwa także akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam. Do tej pory podliczono 2 mln  384 tys. 487 kopii podpisów.

Wypowiedź prof. Krystyny Czuby


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl