fot. PAP/Łukasz Gągulski

Przebudowa bocznicy kolejowej Kraków Główny

PKP Intercity przebuduje bocznicę kolejową Kraków Główny Zachód. Dziś podpisana została umowa na realizację inwestycji.

Bocznica kolejowa Kraków Główny Zachód to jedna z głównych stacji postojowych między innymi dla pociągów Express InterCity Premium. Jej przebudowa ma na celu podniesienie standardu utrzymania taboru, co przełoży się na poczucie większego bezpieczeństwo i komfortu wśród pasażerów.

– To nowoczesne składy, nowoczesne pociągi, wagony, lokomotywy, a tam, gdzie jest to możliwe, zmodernizowane na tyle, aby pasażerom gwarantować bezpieczeństwo i komfort – mówił Andrzej Adamczyk.

Inwestycja jest ważna nie tylko dla Krakowa, ale i dla południowej Polski.

– Poziom funkcjonowania kolei, szybkość połączeń jest ważna dla każdego dobrze rozwijającego się kraju. My w Polsce obserwujemy z dnia na dzień, jak w coraz lepszym komforcie potrafimy funkcjonować. Ta inwestycja na pewno przyczyni się to do tego, że funkcjonalność będzie jeszcze lepsza – zaznaczył Ryszard Pagacz, wojewoda małopolski.

Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlane DOMBUD z Katowic. Projekt zakłada budowę nowoczesnych myjni, magazynów i warsztatów, a także przebudowę sieci i urządzeń grzewczych składów oraz zasilania składów pociągów, oświetlenia i sieci trakcyjnej.

– Wierzę, że to też będą nowe miejsca pracy, bo wiemy dobrze, iż jak są nowoczesne zakłady, to też młodzi ludzie chętnie zatrudniają się w takich firmach – powiedział Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Koszt inwestycji to blisko 45 milionów złotych. Przebudowa bocznicy kolejowej Kraków Główny Zachód ma zostać ukończona za około 2,5 roku.

 

TV Trwam News

drukuj