fot. PAP/Łukasz Gągulski

Do 100 tys. zł odszkodowania za poważne powikłania po szczepieniu?

Nawet 100 tys. zł odszkodowania będzie mogła dostać osoba, u której wystąpią poważne powikłania po szczepieniu – to założenie ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Projekt w tej sprawie przyjął dziś rząd.

Rząd przyjął projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, który przygotował resort zdrowia. Fundusz ma zapewnić pacjentom możliwość uzyskania świadczenia pieniężnego w sytuacji wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekonywał, że to ważny element w budowaniu poczucia zaufania do procesu szczepień.

– Jest to ustawa, która gwarantuje w przypadku działań niepożądanych, jeśli chodzi o szczepienia, że będą wypłacane rekompensaty dla pacjentów, którzy będą zgłaszali działania niepożądane. One będą sprawdzane przez specjalną komisję. Myślę, iż ten proces będzie zdecydowanie bardziej uproszczony, niż to było do tej pory. To zwiększy bezpieczeństwo osób, które korzystają ze szczepionek – powiedział Waldemar Kraska.

Świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta.

Świadczenie będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jej wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji. Dolny limit świadczenia wyniesie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni; górny zaś 100 tys. zł w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.

Rządowy projekt trafi teraz do Sejmu.

 

 Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj