fot. pixabay.com

Rząd gwałtownie zmienia front ws. walki z COVID-19 – nowe restrykcje sanitarne i zapowiedź obowiązkowych szczepień dla 3 grup zawodowych

Rząd ponownie zaostrza restrykcje. Limity w obiektach usługowych zostaną zmniejszone do 30 procent obłożenia. Całkowicie zamknięte zostaną natomiast kluby, dyskoteki i obiekty sportowe. Dzieci przejdą na nauczanie zdalne. Szczepienie przeciw COVID-19 będzie obowiązkowe dla wybranych grup zawodowych.

W odpowiedzi na wysoką liczbę nowych zakażeń i zgonów na COVID-19, rząd przywraca restrykcje w całym kraju. Całkowicie zamknięte zostaną kluby i dyskoteki. Od 15 grudnia limity w transporcie zbiorowym zostaną ograniczone do 75 procent. W obiektach usługowych oraz sakralnych limity zostaną zmniejszone do 30 procent obłożenia. Ograniczenia nie będą dotyczyć osób zaszczepionych.

– W restauracjach, barach i hotelach, w kinach, teatrach, obiektach sportowych, obiektach sakralnych – wskazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.  

Dowód szczepienia będą mogli sprawdzać przedsiębiorcy od swoich klientów.

– Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu, to nie ma też absolutnie możliwości przekraczania tego nowego limitu 30-procentowego – stwierdził Adam Niedzielski.

Pracodawcy nie będą mogli sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony, ale będą mogli weryfikować jego negatywny test na obecność koronawirusa.

– Testy w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom polskim i dlatego będziemy mieli taki kolejny silny instrument zwiększania bezpieczeństwa – mówił Adam Niedzielski.  

Od 20 grudnia do 9 stycznia szkoły podstawowe i średnie przejdą na nauczanie zdalne. Za tydzień ruszą obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorych na COVID-19 – bez względu na to, czy są zaszczepieni czy nie. To, co budzi największe kontrowersje, to obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych.

– Pierwsza grupa to medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe – zaznaczył minister zdrowia.

Pytanie, co z osobami, które – mimo obowiązku – jednak się nie zaszczepią.

– Co do zasady w prawie nie od dziś istnieją sankcje za niepodporządkowanie się zasadom czy nakazom powszechnie obowiązującym. Więc myślę, że żadnych drzwi tutaj wyważać nie będziemy – powiedział poseł i wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel.

Jak zaznaczył, prace nad projektem ustawy o obowiązkowych szczepieniach dla konkretnych grup zawodowych dopiero trwają. Wstępnie mają zostać wprowadzone od 1 marca przyszłego roku.

 

TV Trwam News

drukuj