fot. PAP/Tomasz Gzell

Na początku maja ruszy rehabilitacja pocovidova w szpitalu MSWiA w Złocieńcu

1 maja w specjalistycznym szpitalu MSWiA w Złocieńcu ruszy rehabilitacja pocovidowa. Wsparcie ma być ukierunkowane na kwestie psychiatryczne, psychologiczne i neurologiczne. Zgodę na wdrożenie programu w specjalistycznym szpitalu MSWiA w Złocieńcu wyraził NFZ.

Poinformowali dziś o tym przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na wspólnej konferencji prasowej z dyrektor Szpitala w Złocieńcu Ewą Gizą.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1385866922487582726

Sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker wskazał, że placówka, która uruchomi program rehabilitacji „pocovidowej” zapewni pacjentom odpowiednie warunki do odzyskania zdrowia. Wyraził nadzieję, że takich miejsc wsparcia będzie więcej.

– Na początku będzie to 50 miejsc. Ktoś powiedziałby, że to kropla w morzu potrzeb, ale mam nadzieję, że ta innowacyjna propozycja programu skierowanego do potrzebujących wsparcia po COVID-19, będzie pierwszym krokiem w skali całego kraju, w skali całej służby zdrowia. Pozwoli to na szybszy powrót do zdrowia psychicznego pacjentów, które jest niezwykle ważne – zaznaczył Paweł Szefernaker.  

Szacuje się ze 20 proc. osób, które przechorowały COVID-19 ma mniej lub bardziej trwałe zmiany w swoim organizmie i wymaga rehabilitacji – zauważył wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

W odpowiedzi na to już we wrześniu ubiegłego roku podczas pierwszej fali pandemii w ramach pilotażu taka opieka została uruchomiona w Głuchołazach.

– Z dumą możemy powiedzieć, że pierwszy w Europie i jeden z pierwszych na świecie ośrodków to właśnie Głuchołazy, gdzie prowadzona jest w pięciu modelach rehabilitacja „pocovidowa”. Zapotrzebowanie i zainteresowanie jest absolutnie ogromne. Już ponad 700 osób, w turnusie 3-tygodniowym, było pacjentami ośrodka w Głuchołazach. Proszę sobie wyobrazić, że wszystkie terminy są zarezerwowane do końca trwania pilotażowego programu, czyli sierpnia przyszłego roku – zwrócił uwagę Błażej Poboży.

Od początku epidemii badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u ponad 2 mln 750 osób. Dziś resort zdrowia odnotował 9,5 tys. nowych przypadków zakażeń.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl