fot. pixabay.com

Pogrzeb ks. abp. Wojciecha Ziemby we wtorek

Kuria metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej poinformowała, że uroczystości pogrzebowe zmarłego w środę ks. abp. seniora Wojciecha Ziemby rozpoczną się w poniedziałek wprowadzeniem trumny do olsztyńskiej katedry, ceremonia pogrzebowa odbędzie się we wtorek. Ks. abp Ziemba będzie pierwszą osobą pochowaną w krypcie arcybiskupów warmińskich.

Ksiądz arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej, Wojciech Ziemba, zmarł w środę wieczorem w wieku 80 lat. W czwartek kuria w Olsztynie poinformowała, że uroczystości pogrzebowe zmarłego będą się odbywać w poniedziałek i wtorek w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba. Będą w nich uczestniczyć wyznaczone osoby: rodzina, przedstawiciele episkopatu, księża i oficjalne delegacje.

„Msza św. pogrzebowa będzie transmitowana online oraz w Radio Olsztyn” – podano w komunikacie.

Rzecznik prasowy kurii w Olsztynie, ks. Marcin Sawicki, poinformował, że ks. abp senior Wojciech Ziemba jako pierwszy będzie pochowany w krypcie arcybiskupów warmińskich, którą przed 3 laty zbudowano w miejscu dawnej krypty w podziemiach olsztyńskiej katedry.

W poniedziałek, 26 kwietnia, o godz. 16.30 trumna z ciałem zmarłego zostanie wprowadzona do katedry. O godzinie 17.00 odbędzie się Msza św. żałobna z udziałem duchowieństwa, a o godz. 19.00 Msza św. z udziałem osób życia konsekrowanego i świeckich.

We wtorek, 27 kwietnia, o godz. 9.00 odbędzie się Msza św. żałobna z udziałem duchowieństwa, a w południe Msza św. pogrzebowa z udziałem rodziny, episkopatu, księży dziekanów i oficjalnych delegacji.

Ks. abp Wojciech Ziemba urodził się 15.10.1941 r. w Wampierzowie, w parafii Wadowice Górne, w diecezji tarnowskiej. W 1960 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa pomocniczego diecezji warmińskiej Józefa Drzazgi olsztyńskiej katedrze w 1967 roku. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Katarzyny w Kętrzynie (1967-1969), a następnie w olsztyńskiej parafii św. Jakuba (1969-1970). W latach 1970-74 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1974 r. uzyskał tytuł doktora teologii biblijnej. Studiował również w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1980-81). Po studiach wykładał przedmioty biblijne w Warmińskim Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie, gdzie jednocześnie pełnił kolejno funkcje prefekta, wicerektora (1981-82), a następnie rektora Seminarium (1982-1986).

Został mianowany biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej w czerwcu 1982 roku. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: „Bóg bogaty w miłosierdzie”.

W marcu 1992 r. został mianowany pierwszym biskupem ełckim. W tamtym czasie przyczynił się do powstania Seminarium Duchownego w Ełku.

W listopadzie 2000 r. otrzymał nominację od Jana Pawła II na arcybiskupa metropolitę białostockiego.

30 maja 2006 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą warmińskim.

Jako arcybiskup metropolita warmiński powołał w 2006 r. Warmińskie Archidiecezjalne Centrum Badań Hozjańskich z zadaniem zakończenia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. kardynała Stanisława Hozjusza. Rozpoczął i zakończył I Synod Archidiecezji Warmińskiej (2006-2012). Powołał Archidiecezjalną Szkołę Muzyki Kościelnej oraz Archidiecezjalny Ośrodek Charytatywny „Caritas” Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach.

W październiku 2016 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity warmińskiego z powodu ukończenia 75 roku życia i rozpoczęcia czasu kanonicznej emerytury.

PAP

drukuj