fot. twitter.com/MAPGOVPL

MAP: Spółki Skarbu Państwa zbudują 15 tymczasowych szpitali dla chorych na COVID-19

Spółki Skarbu Państwa zbudują 15 tymczasowych szpitali dla chorych na COVID-19, dzięki czemu baza łóżek dla chorych z koronawirusem zwiększy się o blisko 3 tys. – poinformowało we wtorek Ministerstwo Aktywów Państwowych.

„Spółki Skarbu Państwa zbudują w całej Polsce 15 szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19. 4 szpitale powstaną na Mazowszu, 4 w Małopolsce, 3 na Dolnym Śląsku, 2 na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce i na Pomorzu. W całej Polsce baza łóżek dla chorych z koronawirusem zwiększy się dzięki temu o blisko 3 tys.” – napisano w komunikacie MAP.

Resort przypomina, że w zeszłym tygodniu rząd zapowiedział utworzenie dodatkowych placówek, które wesprą walkę z COVID-19.

„To kolejny element wsparcia społeczeństwa przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest osiem spółek Skarbu Państwa: PKN Orlen, Tauron, PKO Bank Polski, Lotos, Totalizator Sportowy, Węglokoks, KGHM i Grupa Azoty. W projekt jest też włączony Bank Gospodarstwa Krajowego” – wymieniono.

https://twitter.com/MAPGOVPL/status/1323682914052280320

Jak zaznaczył, cytowany w informacji, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, resort ten od początku swojego istnienia funkcjonuje w sytuacji nadzwyczajnej związanej z epidemią koronawirusa.

„W tym czasie skoordynowaliśmy wielką pomoc spółek Skarbu Państwa dla Polaków o wartości prawie 200 mln zł” – podkreślił Sasin.

Ministerstwo zapewnia, że spółki zaangażowane w tworzenie szpitali tymczasowych wspólnie z wojewodami i wskazanymi przez nich szpitalami patronackimi przystąpiły już do realizacji zadania. Plany przewidują oddanie pierwszych szpitali jeszcze w listopadzie.

„Robimy to, by zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie Polakom” – informuje wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, który koordynuje działania.

Zgodnie z komunikatem PKN Orlen zajmie się mazowieckimi szpitalami w Płocku i Ostrołęce. KGHM zorganizuje trzy szpitale na Dolnym Śląsku, a Węglokoks dwa na Śląsku. Tauron i PKO Bank Polski pomogą mieszkańcom Małopolski. Szpitale powstaną w Krakowie, Tarnowie oraz Krynicy. Dodatkowo PKO Bank Polski zajmie się szpitalem w Poznaniu, a Totalizator – w Radomiu. Z kolei Lotos zorganizuje szpital w Gdańsku.

Wyjaśniono, że koszty budowy poniesie Skarb Państwa. Do spółek należeć będzie strona organizacyjna oraz inwestycyjna. Za stronę medyczną oraz administracyjną – zapewnienie m.in. zgód administracyjnych, odpowiedniej kadry i sprzętu – odpowiedzialni będą wojewodowie oraz szpitale patronackie. To właśnie z nimi spółki ustalają wszystkie szczegóły.

Ministerstwo podkreśla, ze spółki Skarbu Państwa od początku aktywnie włączały się w działania pomocowe i walkę z pandemią. W ocenie wicepremiera Sasina pokazały tym samym, jak ważna jest ich rola w czasach kryzysu i na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu.

„W pierwszym etapie zaopatrywały potrzebujących w środki ochrony i dezynfekcji, przekazywały darowizny pieniężne czy w postaci specjalistycznego sprzętu medycznego” – czytamy.

„Wraz z drugą falą pandemii pomoc spółek nie ustaje. Pracownicy m. in. Poczty Polskiej, Polskiego Holdingu Hotelowego czy Grupy Enea wspierają infolinię Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z kolei w Ministerstwie Aktywów Państwowych funkcjonuje specjalny zespół, który koordynuje działania spółek” – dodano.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl