A. M. Siarkowska o ustawie pozwalającej pracodawcy zweryfikować, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19: Apeluję do władz PiS o wycofanie się z tego szkodliwego rozwiązania

Wprowadzenie możliwości weryfikowania statusu szczepiennego przez pracodawcę absolutnie godzi w prawo i wolność obywatelską. Możliwość weryfikacji statusu szczepiennego pracownika przez pracodawcę pozwoli na prowadzenie wobec pracowników działań dyskryminacyjnych – powiedziała Anna Maria Siarkowska, poseł PiS, w rozmowie z Telewizją Trwam.

Do Sejmu trafił projekt ustawy z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości, który umożliwia pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony.

– Absolutnie nie możemy powiedzieć, że jest to dobry projekt. Jest on szkodliwy. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje wszystkim Polakom (zaszczepionym i niezaszczepionym) prawo i wolność obywatelską. Wprowadzenie możliwości weryfikowania statusu szczepiennego przez pracodawcę absolutnie godzi w te prawa – akcentowała poseł PiS.

Zgodnie z ustawą pracodawca będzie miał możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony. Jeśli nie, to pracodawca będzie mógł zreorganizować pracę, w taki sposób, aby niezaszczepiona osoba nie miała np. kontaktu z klientami. Pracodawcy nie mogą jednak zwolnić lub wypłacić niższej pensji z tego powodu.

– Do tej pory pracodawca otrzymywał wyłącznie informacje o pracowniku od lekarza, czy nadaje się na dane stanowisko pracy, czy może pełnić daną funkcję na danym stanowisku. W tym momencie możliwość weryfikacji statusu szczepiennego pracownika przez pracodawcę pozwoli na prowadzenie wobec pracowników działań dyskryminacyjnych. Projekt ustawy jest nie do zaakceptowania. Uważam, że jest bardzo szkodliwy politycznie, znacznie bardziej niż „Piątka dla zwierząt” – oceniła Anna Maria Siarkowska.

Anna Maria Siarkowska apeluje do posłów PiS, aby wycofali się z tego rozwiązania.

– Podziały są znaczące również w klubie Prawa i Sprawiedliwości. Z tego miejsca mogę jedynie zaapelować do władz PiS o wycofanie się z tego szkodliwego rozwiązania – akcentowała poseł.

Anna Maria Siarkowska podkreśliła, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest poważniejszym zmartwieniem.

– Dziś mamy do czynienia z poważniejszymi sytuacjami na granicy polsko-białoruskiej, która wymaga stabilności wewnętrznej w Polsce. Projekt ustawy będzie wywoływał wystąpienia społeczne. Teraz Polsce potrzeba przede wszystkim spokoju i zagwarantowania naszym służbom spokojnego prowadzenia działań na granicy wschodniej – zaznaczyła poseł.

radiomaryja.pl

drukuj