fot. pixabay.com

CNN: Również osoby zaszczepione muszą zachować środki ostrożności przed COVID-19

Nawet osoby w pełni zaszczepione muszą zachować środki ostrożności przed zakażeniem koronawirusem – informuje CNN, powołując się na najnowsze badania opublikowane w „New England Journal of Medicine”.

Amerykański magazyn medyczny opublikował w tym tygodniu wnioski z analiz, przeprowadzonych w Izraelu i Katarze. Potwierdzają one, że ochrona immunologiczna oferowana przez dwie dawki szczepionki COVID-19 firmy Pfizer spada po około dwóch miesiącach. Wciąż jednak zapewnia mocne zabezpieczenie przed ciężką chorobą, hospitalizacją i śmiercią.

„Badanie z Izraela objęło 4800 pracowników służby zdrowia i wykazało, że poziom przeciwciał gwałtownie spada po dwóch dawkach szczepionki >>szczególnie wśród mężczyzn, osób w wieku 65 lat lub starszych oraz osób z immunosupresją<<„ – oceniła cytowana przez CNN dr Gili Regev-Yochay z centrum medycznego Sheba Medical Center, a także jej współpracownicy.

„Stwierdziliśmy, że znaczący i szybki spadek odpowiedzi na szczepionkę (Pfizera) BNT162b2 był obserwowany w ciągu kilku miesięcy po szczepieniu” – akcentowali naukowcy.

Jak jednocześnie zauważyli, prace na temat wielu szczepionek, np. przeciwko odrze, śwince i różyczce, wykazały każdego roku niewielki spadek – o 5 do 10 proc. poziomu przeciwciał neutralizujących.

Badanie dowiodło również, że odporność u osób, które zaszczepiły się po zakażeniu wirusem COVID-19, utrzymuje się dłużej. Jest szczególnie silna u ludzi, którzy wyzdrowieli po zakażeniu, a następnie poddali się też szczepieniu.

„New England Journal of Medicine” przytacza także rezultaty badania w Katarze.

„Ochrona przed zakażeniem BNT162b2 szybko narasta po podaniu pierwszej dawki, osiąga szczyt w pierwszym miesiącu po podaniu drugiej dawki, a następnie stopniowo słabnie w kolejnych miesiącach” – akcentował dr Laith Abu-Raddad z Weill Cornell Medicine-Qatar i jego współpracownicy.

Wyjaśnili, że zanikanie wydaje się przyspieszać po czwartym miesiącu, aby osiągnąć niski poziom ok. 20 procent w kolejnych miesiącach. Słabnącą ochronę wiązali też z zachowaniem szczepionych osób.

„Osoby zaszczepione mają przypuszczalnie wyższy wskaźnik kontaktów społecznych niż osoby niezaszczepione i mogą również w niższym stopniu przestrzegać środków bezpieczeństwa. (…) To zachowanie może zmniejszyć rzeczywistą skuteczność szczepionki w porównaniu z jej skutecznością biologiczną, co może tłumaczyć słabnącą ochronę” – argumentowali.

Zwracali uwagę na konieczność podjęcia przygotowań na nowe przypływy COVID-19.

„Ustalenia sugerują, że duża część zaszczepionej populacji może stracić ochronę przed infekcją w nadchodzących miesiącach, być może zwiększając potencjał nowych fal epidemii” – ostrzegali naukowcy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl