fot. PAP/Tomasz Gzell

Lider PO zaproponował powołanie komisji śledczej ws. zakupów szczepionek na COVID-19. Minister zdrowia: Mamy do czynienia z festiwalem obłudy

Adam Niedzielski, minister zdrowia, podkreślił, że w sprawie szczepionek mamy do czynienia z festiwalem obłudy. Zaznaczył, że Polska zabezpieczyła zakup preparatu na poziomie ok. 80 mln dawek. W ostatnich dniach opozycja zarzuca rządowi, że zrezygnował z zakupu kilkunastu milionów szczepionek firmy Moderna.

Lider PO, Borys Budka, zaproponował dziś powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie zakupów preparatów na COVID-19.

Jego zdaniem władza nie zdała egzaminu, jeśli chodzi o organizację systemu szczepień. Komisja śledcza miałaby „rozliczyć osoby, które świadomie lub nie, ale naraziły zdrowie i życie Polaków” – dodał.

Adam Niedzielski wskazał, że szczepionki Moderny nie zostały wzięte pod uwagę ze względu na termin dostawy.

– Szczepionki, których rzeczywiście nie wzięliśmy pod uwagę, nie zostały wzięte pod uwagę ze względu na to, że deklaracja ich dostawy dotyczyła czwartego kwartału bądź początku 2022 roku. Analizując różne oferty i nasz poziom zabezpieczenia, uznaliśmy, że kupowanie kolejnych dawek na przełom roku (wychodzących poza zabezpieczenie całej populacji dorosłych i nie tylko, bo mamy znacznie więcej szczepionek) jest nieracjonalne – powiedział Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił, że Polska zabezpieczyła szczepienia dla ok. 50 mln osób.

Z najnowszych danych wynika, że w Polsce wykonano dotąd 905 457 szczepień przeciw COVID-19.

RIRM

drukuj