fot. pixabay.com

Resort zdrowia Tanzanii nie planuje przyjęcia szczepionek przeciwko COVID-19

Ministerstwo zdrowia Tanzanii oświadczyło, że nie planuje przyjęcia szczepionek przeciw COVID-19. Kilka dni temu prezydent tego kraju John Magufuli wyraził wątpliwość co do skuteczności szczepionek, nie przedstawiając jednak żadnych dowodów – podała we wtorek agencja AP.

„Resort nie ma planów przyjęcia szczepionek na COVID-19” – zakomunikowała w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Tanzanii Dorothy Gwajima.

Każda szczepionka musi uzyskać zgodę ministerstwa. Tanzania kwalifikuje się do globalnego programu COVAX, którego celem jest dostarczenie dawek do krajów o niskich i średnich dochodach.

Minister zdrowia upiera się, że Tanzania jest bezpieczna – pisze Associated Press. Podczas wystąpienia na konferencji prasowej, na której ani ona ani inni urzędnicy nie mieli na twarzy masek, zachęcała społeczeństwo do poprawy higieny, w tym stosowania środków odkażających, ale także inhalacji parą wodną. Ta ostatnia metoda została odrzucona przez ekspertów w innych krajach jako sposób na zabicie koronawirusa – wskazuje agencja AP.

Jeden z rządowych doradców, chemik Fidelice Mafumiko zasugerował również użycie ziół do leczenia COVID-19, nie przedstawiając na to dowodów.

Agencja AP zwraca uwagę, że rząd 60-milionowej Tanzanii był mocno krytykowany na świecie za swoje podejście do pandemii. Od kwietnia nie uaktualnił np. liczby zakażeń koronawirusem; według tych danych w Tanzanii wirusem zakaziło się 509 osób, a 21 zmarło.

W zeszłym tygodniu szef Światowej Organizacji Zdrowia w Afryce wezwał władze Tanzanii, aby ujawniły swoje dane na temat infekcji, podczas gdy afrykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób przestrzegły: „Jeśli nie będziemy walczyć z tym jako kolektyw na kontynencie, będziemy skazani na zagładę”.

Prezydent John Magufuli, który twierdzi, że Bóg wyeliminował koronawirusa w Tanzanii, w zeszłym tygodniu powiedział, że szczepionki „są nieodpowiednie”, chociaż pierwsze dostawy preparatów zaczęły docierać na kontynent afrykański. Ale inne instytucje rządowe i Kościół katolicki utrzymują, że COVID-19 w kraju występuje i należy podjąć odpowiednie środki ostrożności.

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób w swoim najnowszym ostrzeżeniu dla podróżujących do Tanzanii informują, że poziom zachorowań na COVID-19 jest tam „bardzo wysoki”. Nie podano żadnych szczegółów, ale wezwano do powstrzymania się od wszelkich podróży do tego wschodnioafrykańskiego kraju.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl