Protest związkowców z PZL przed MON

Związkowcy z „Solidarności” Polskich Zakładów Lotniczych z Mielca i Świdnika protestowali przed Ministerstwem Obrony Narodowej. W gmachu resortu odbywało się w tym czasie zamknięte posiedzenie Komisji Obrony Narodowej.

Zarówno pikieta, jak i posiedzenie komisji dotyczyło sprawy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii. MON zamiast polskich ofert, wybrało francuskie śmigłowce Caracal, produkowane przez Airbus Helicopters. Posłowie mieli otrzymać pełne informacje na temat kryteriów, jakie decydowały o wyborze francuskiej maszyny.

Poseł Antoni Macierewicz z komisji obrony mówi, że posłowie PiS-u mają jasność, że przetarg powinien zostać powtórzony.

Okazuje się, że żaden z podmiotów, który brał udział w przetargu, nie spełniał jego kryteriów. To jest sytuacja, w której chce się 13 mld złotych przeznaczyć dla robotników francuskich, dla przemysłu francuskiego, dla interesów francuskich, zabierając te pieniądze przemysłowi i robotnikom polskim. PiS nigdy nie wyrazi zgody na aprobatę takiego przetargu – powiedział poseł Antoni Macierewicz.

Jak zaznacza Roman Jakim, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego „Solidarność” unieważnienia przetargu na śmigłowce żądają również związkowcy z zakładów lotniczych z Mielca i Świdnika, którzy pikietowali przed gmachem MON w obronie swoich miejsc pracy.

Niestety, tak jak nie zostali dopuszczeni na żadnym etapie do obserwacji społeczni przedstawiciele zarówno na etapie samego rozstrzygania procedury przetargowej, jak również w testach, które były prowadzone na śmigłowcu wskazanym, tak też dziś na te posiedzenie nie zostali zaproszeni przedstawiciele zarządów naszych firm. To jest skandal, żeby informacje, które dotyczą tysięcy pracowników, którzy pracują w zakładach w Polsce, którym grożą zwolnienia, nie mieli prawa do uzyskania prawdziwej informacji, na podstawie których zostały podjęte tak bardzo szkodliwe decyzje zaznaczył Roman Jakim.

Do końca września zwolnionych ma zostać ok. 1400 pracowników w całej grupie przemysłu lotniczego, z czego do 500 w zakładach w Mielcu. Obecnie pracuje tam ponad 2 tys. osób, 800 z nich zajmuje się produkcją śmigłowców Black Hawk.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl