fot. PAP/EPA

Zakończyło się spotkanie szefów obrony państw NATO

W Kwaterze Głównej NATO zakończyło się ostatnie spotkanie na szczeblu ministerialnym przed szczytem państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Głównymi omawianymi tematami były polityka odstraszania i obrony.

Ministrowie obrony krajów NATO uczestniczyli dziś m.in. w posiedzeniu Komisji NATO – Ukraina.

Rozmowy ws. Ukrainy dotyczyły np. reakcji NATO na działania Rosji. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg poinformował, że Rosja musi przestać wspierać bojowników oraz wycofać swoje siły i sprzęt wojskowy z terytorium Ukrainy.

W odpowiedzi na rosyjskie działania NATO zintensyfikowało swoje wsparcie dla tego kraju. Ministrowie zatwierdzili kompleksowy pakiet dla Ukrainy, w którego skład mają wejść konkretne wskazówki oraz wsparcie. NATO chce w ten sposób pomóc Ukrainie w ugruntowaniu bardziej wydajnej i skutecznej polityki obronnej oraz struktur bezpieczeństwa.

W przyjętym pakiecie Polska też będzie miała swój udział – zapowiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

– Zadeklarowaliśmy taki udział Polski w planie pomocy, w tym całym pakiecie wsparcia dla Ukrainy. Uważamy, że to państwo, które jest pod gigantyczną presją Rosji; którego część terytorium jest okupowana; które ma duże problemy wewnętrzne, wymaga wsparcia. Uważamy, że szczyt NATO powinien tego wsparcia Ukrainie udzielić – powiedział minister.

Szczyt NATO w Warszawie zaplanowano na 8-9 lipca

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj