Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem

W przededniu szczytu NATO w Warszawie prezydent Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem generalnym sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. W rozmowach plenarnych wzięli także udział szefowie resortów obrony Antoni Macierewicz, spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że sojusz Północnoatlantycki pokazuje i pokaże w ciągu najbliższych dwóch dni jedność, a także, że reaguje na zmieniającą się sytuację.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że to środowisko bezpieczeństwa w ostatnich latach się zmieniło. Dlatego Sojusz musi i podejmie konkretne decyzje wzmacniające bezpieczeństwo tam, gdzie jest ta potrzeba. Dziś potrzeba jest przede wszystkim tutaj, na wschodniej flance NATO i na południu. To będą dwa najistotniejsze elementy podejmowanych decyzji i pewnie dwa najistotniejsze elementy prowadzonej debaty – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wyraził także zadowolenie, że NATO zachowuje politykę otwartych drzwi. W Szczycie weźmie udział premier Czarnogóry. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem Polski zapewnił, że atak na jednego z sojuszników jest atakiem na wszystkich sojuszników.

Stoltenberg wskazał również wyzwania, które stoją przed Sojuszem. „Będziemy musieli zająć się ryzykami i zagrożeniami z Południa, zwiększyć naszą odporność na ryzyko cyberwojny i również starać się podnieść naszą współpracę z UE na jeszcze wyższy poziom” – powiedział. W związku z tym – jak zaznaczył – Szczyt NATO w Warszawie będzie kluczowym w historii całego Sojuszu.

Wcześniej prezydent RP Andrzej Duda  odznaczył zastępcę sekretarza generalnego NATO Alexandra Vershbowa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. Vershbow otrzymał odznaczenie za zasługi w umacnianiu bezpieczeństwa i obronności Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ekscelencjo, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, ale myślę, że powinienem nawet powiedzieć w imieniu tych wszystkich społeczeństw, które czują się częścią wolnego świata, serdecznie za to Panu dziękuję. Dziękuję za tę służbę i dziękuję za pięknie wykonane zadanie. Postawił Pan bardzo wysoko poprzeczkę dla swoich następców – powiedział Andrzej Duda.

W szczycie NATO weźmie udział także prezydent USA Barack Obama. W piątek dojdzie do spotkania przywódców Polski i Stanów Zjednoczonych.

Na szczycie w Warszawie ma zostać zatwierdzone utworzenie czterech międzynarodowych batalionów sojuszu do rotacyjnego rozmieszczenia w Estonii, na Litwie, Łotwie i w Polsce. Będą nimi dowodzić dowódcy z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Kanady.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu, odbędzie się w piątek i sobotę.


RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl