Prezydent o BOR: to, co robicie, to nie tylko praca, to przede wszystkim służba dla RP

Będziemy się starali, aby funkcjonariusze BOR nie tylko zapewniali bezpieczeństwo, ale także służyli bezpiecznie dzięki jak najlepszemu wyposażeniu – zapewnił prezydent Andrzej Duda, który wziął w środę udział w obchodach święta Biura Ochrony Rządu.

Prezydent i przedstawiciele rządu zwracali uwagę na wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w trakcie szczytu NATO i Światowych dni Młodzieży. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i akty mianowania na stopnie oficerskie.

„Świat się zmienia, zmienia się także sfera naszego bezpieczeństwa. Ciągle pojawiają się nowe wyzwania, na które wasza służba musi odpowiadać – z jednej strony poprzez doskonalenie szkolenia, poprzez doskonalenie doboru kadr, ale musi odpowiadać także poprzez odpowiednie wyposażenie swoich funkcjonariuszy, tak aby mogli wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej, ale także (…) jak najbezpieczniej, również i dla siebie samych” – powiedział prezydent.

„Chcę jako prezydent Rzeczypospolitej obiecać państwu jedno – że władze polskiego państwa, a więc ci, którym także służycie swoją codzienną pracą – będą się starali stworzyć ku temu jak najlepsze warunki, że będziemy się starali, abyście byli jak najlepiej wyposażeni, że będziemy się starali, abyście nie tylko zapewniali bezpieczeństwo, ale także służyli bezpiecznie” – zapewnił.

„Bardzo dziękuję, że mogę się z państwem spotkać w dniu waszego święta jako ten, który również w sposób całkowicie bezpośredni korzysta z waszej służby” – zwrócił się do funkcjonariuszy.

„To, co robicie na co dzień, to jest nie tylko praca, to przede wszystkim służba dla Rzeczypospolitej, która polega na (…) ochronie najważniejszych osób w państwie, na ochronie gości zagranicznych, przywódców państw, ministrów, którzy przyjeżdżają do naszego kraju, na ochronie ważnych dla polskiego państwa obiektów, na ochronie polskich placówek za granicą, która wreszcie, gdy trzeba, polega także na ochronie poza granicami państwa różnego rodzaju obiektów, osób (…) tak jak działo się to w Afganistanie czy w Iraku” – dodał.

Prosił funkcjonariuszy BOR „o szczególnie wytężoną służbę w najbliższym czasie. Mamy w Polsce dwa ogromne wydarzenia (…) związane z bezpieczeństwem (…), to szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. Proszę o zdwojony wysiłek, bo wszyscy wiemy, jaki jest dzisiejszy świat, (…) i musimy uczynić wszystko, aby oba te wydarzenia odbyły się bezpiecznie, bez żadnych incydentów” – mówił.

„Szczęść Boże” – zakończył, prosząc funkcjonariuszy o dalszą służbę.

Prezydent wręczył wyróżnionym funkcjonariuszom złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę, a jednemu z nich Gwiazdę Afganistanu. Wręczono nominacje na kolejne stopnie oficerskie. Szef BOR udekorował także komendantów głównych policji nadinsp. Jarosława Szymczyka, PSP nadbryg. Leszka Suskiego i Żandarmerii Wojskowej płk. Tomasza Połucha w uznaniu współpracy tych służb z BOR.

Święto Biura Ochrony Rządu przypada 12 czerwca i upamiętnia powstałą w 1924 roku Brygadę Ochronną, której zadaniem była ochrona Prezydenta RP. Decyzję o jej utworzeniu podjęto po tragicznym w skutkach zamachu na urzędującego wówczas prezydenta Gabriela Narutowicza. Z powołanej wówczas formacji wydzielono Oddział Zamkowy, zabezpieczający stałą siedzibę prezydenta.

Obecnie BOR to kilkusetosobowa jednostka podporządkowana MSWiA. Jego zadaniem jest ochrona prezydenta, marszałków parlamentu, premiera, ministrów stanu, obrony narodowej i spraw wewnętrznych, szefa Kancelarii Prezydenta, a także obcych delegacji. Szef MSWiA może też zlecić BOR ochronę innych osób „ze względu na dobro państwa”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl