Prezydent odznaczył działaczy byłej opozycji demokratycznej

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, Orderami Odrodzenia Polski prezydent Andrzej Duda odznaczył dziś w Pałacu Prezydenckim m.in. Krzysztofa Wyszkowskiego i Ryszarda Bociana.

Szef polskiego państwa podziękował wyróżnionym za ich działalność w latach 70., 80. oraz późniejszą. Odniósł się także do niedawnej rocznicy obalenia rządu Jana Olszewskiego.

Najbardziej bolało, że w tym obalaniu demokratycznego rządu premiera Olszewskiego uczestniczyli ludzie, którzy mienili się ludźmi „Solidarności” – wskazał prezydent.

­- I to było straszne, i to jest piętnem na Polsce, niestety do dzisiaj. Dlatego dziękuję, że państwo jesteście. Dziękuję nie tylko za waszą działalność w tamtych latach, kiedy ja byłem małym chłopcem albo kiedy jeszcze mnie nie było na świecie. Dziękuję państwu także za tę cichą działalność, skromną, ale cały czas dla ludzi, którą przez wszystkie te lata po 1989 roku prowadziliście. Dziękuję za niezłomność w tym zakresie, za głoszenie prawdy, bez strachu i bez obawy, często mimo procesów sądowych. Za to wszystko dziękuję. Dziękuję, że macie państwo cały czas „Solidarność” w sercu, w tym najbardziej prawym i prawdziwym tego słowa znaczeniu – mówił prezydent Andrzej Duda.  

4 czerwca minęły 24 lata od tzw. nocnej zmiany. Pierwszy po PRL demokratycznie wybrany gabinet Jana Olszewskiego  został odwołany w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. na wniosek prezydenta Lecha Wałęsy. Decyzja zapadła po tym, gdy ówczesny szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Antoni Macierewicz zrealizował uchwałę lustracyjną.

Wideo z odznaczenia Orderami Odrodzenia Polski przez pana prezydenta Andrzeja Dudę, znajdą państwo [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl