fot. PAP/Dominik Gajda

Protest głodowy w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej

Związkowcy z Huty Pokój w Rudzie Śląskiej rozpoczęli protest głodowy. Domagają się respektowania porozumienia, które miało uratować i zapewnić stabilność działania rudzkiego zakładu.

Sytuacja w Hucie Pokój pogarsza się od 8 lat. Zadłużenie wobec banków i Węglokoksu rośnie i w tej chwili wynosi ponad 200 mln złotych. Straty spowodowane są brakiem dostępu do wsadu, a to uniemożliwia hutnikom produkcję.

– Na dzień dzisiejszy Huta Pokój produkuje nawet nie na pół gwizdka – mówi Joachim Kuchta, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Huta Pokój.

Dlatego związkowcy we wrześniu podpisali porozumienie, w ramach którego miało dojść do przejęcia przez Węglokoks spółki Huta Pokój. Jednak od tamtego czasu nic się nie zmieniło. 

– Straciliśmy zaufanie do Węglokoksu i żądamy przyjazdu osoby decyzyjnej z gabinetu czy to premiera RP, czy ministra Jacka Sasina – dodaje.

Bez reakcji rządu nie tylko Huta Pokój, ale także inne zakłady mogą popaść w jeszcze większe tarapaty – zaznacza Mariusz Latka, przewodniczący WZZ Sierpień’80 w Hucie Pokój.

– Nie trzeba nikomu mówić, jak wygląda sytuacja. Jesteśmy wypierani z rynku przez napływ taniej stali ze Wschodu. Zapotrzebowanie na stal na rynku jest bardzo duże i trzeba się zastanowić, czy na tym hutnictwie komuś zależy i chce mieć taką branżę swoją własną w Polsce? Czy nastawiamy się na to, że to wszystko zamykamy i idziemy w kierunku Wschodu, będziemy kupować z Chin, Indii, Rosji – akcentuje Mariusz Latka.

Dzisiejsze działania związkowców mają charakter symboliczny. W przypadku braku reakcji protest będzie zaostrzony. Jeżeli w najbliższym czasie decyzja nie zostanie podjęta, 800 osób zatrudnionych w Hucie Pokój może wkrótce stracić parce.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl