fot. Monika Bilska

Piotr Duda u Ojca Świętego Franciszka: Poprosiliśmy o modlitwę za górników, wszystkich ludzi pracy

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda powiedział w środę po prywatnej audiencji u papieża Franciszka w Watykanie, że w jej trakcie poprosił go o modlitwę za polskich górników i wszystkich ludzi pracy.

Rano w Domu Świętej Marty Papież przyjął członków prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz delegację Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności.

Relacjonując to spotkanie szef związku podkreślił: „Podziękowałem Ojcu Świętemu za to, że mogliśmy jako prezydium Komisji Krajowej spotkać się z nim i to w tak szczególnym dniu, jakim jest dzień świętej Barbary, święto górnika, tak bardzo ważne dla wielu pracowników w naszym kraju, a także ich rodzin”.

„Prosiliśmy o modlitwę za górników, za wszystkich ludzi pracy” – dodał.

„Podziękowałem Ojcu Świętemu za ustanowienie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki patronem NSZZ +Solidarność+ i prosiłem o jego rychłą kanonizację” – podkreślił Piotr Duda.

„Mówiłem także o powołaniu Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Chcemy budować na fundamentach związku zawodowego coś globalnego, co mogłoby się przeciwstawić globalnemu kapitalizmowi; tu chodzi o całą społeczną naukę Kościoła, bo ona też jest globalna” – wyjaśnił.

Piotr Duda poinformował, że delegacja wręczyła Franciszkowi wykonaną z soli kopię krzyży z gdańskiego pomnika zamordowanych stoczniowców, a także – jak dodał – „najsłynniejsze logo na świecie, czyli logo związku zawodowego +Solidarność+”.

Następnie szef związku opisał sytuację, jaka miała miejsce w chwili wręczania przez Papieża różańców uczestnikom prywatnej audiencji.

„Kiedy pokazałem Ojcu Świętemu, że już dostałem różaniec i mu go pokazałem, on powiedział mi: +W Argentynie związkowiec schowałby ten różaniec za siebie, a przewodniczący <<Solidarności>> pokazuje go wysoko+. „To było dla mnie bardzo wymowne. Musimy się w naszym kraju trzymać wartości, jakimi są rodzina i Bóg w miejscu pracy” – powiedział szef „Solidarności”.

PAP

drukuj