Papież modli się w Auschwitz

Trwa wizyta Ojca Świętego Franciszka w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Papież spędza tam czas na modlitwie. Przeprowadzi też indywidualne rozmowy i wygłosi  przemówienie.

W związku z 75 rocznicą śmierci o. Maksymiliana Kolbego, Ojciec św. modlił się w samotności w umiejscowionej w 11 bloku obozu celi męczeństwa świętego. Wcześniej modlił się przed ścianą straceń, gdzie zapalił lampę – swój dar dla tamtejszego muzeum.

Światło Papież zapalił także na jednej z pamiątkowych tablic przy pomniku ofiar w obozie Auschwitz II-Birkenau, gdzie udał się po godz. 10.

W planach są też indywidualne rozmowy, m.in. z ocalałymi z obozu.

Dziś rano Papież sprawował Mszę św. w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. W Eucharystii uczestniczyli nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore oraz ks. kard. Stanisław Dziwisz. Kaplica, w której modlił się Franciszek znajduje się na pierwszym piętrze Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. To właśnie tam Karol Wojtyła – 1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Później jako biskup krakowski spędzał w kaplicy wiele czasu: modlił się, podejmował najważniejsze decyzje.

RIRM

drukuj