Rzecznik KEP: pamiętajmy o ofiarach Holokaustu

Tak jak co roku, pamiętajmy o ofiarach Holokaustu i wszystkich ofiarach obozów zagłady – zaapelował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W oświadczeniu przesłanym PAP nawiązał do historii jednego z najtragiczniejszych obozów zagłady, czyli Auschwitz-Birkenau. Podkreślił, że było „to miejsce, w którym dokonała się jedna z największych i najokrutniejszych zbrodni w dziejach ludzkości”.

Dodał, że ta „tragedia nie skończyła się w dniu wyzwolenia obozu 27 stycznia 1945 r., ale jej konsekwencje trwają do dziś.

„Dzieciom zamordowano rodziców, rodzicom dzieci, ginęły całe rodziny, a ci więźniowie, którzy ocaleli noszą w sobie głęboką traumę” – zauważył.

Rzecznik Episkopatu nawiązując do 73. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w tym miejscu. Papież w czasie wizyty na terenie obozu w 1979 r. powiedział: „ten to naród, który otrzymał od Boga Jahwe przykazanie +Nie zabijaj+, w szczególnej mierze doświadczył na sobie zabijania”. Według rzecznika Episkopatu te słowa były „wołaniem o przestrzeganie przykazań Dekalogu, aby nigdy nie powtórzyła się tragedia Holokaustu”.

„Auschwitz-Birkenau jest przykładem tego, do czego prowadzi nazizm i antysemityzm, czyli odejście od Boga i Jego przykazań” – podsumował.

Rzecznik z okazji rocznicy zachęcał również do modlitwy i pamięci o ofiarach obozów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl