fot. PAP/EPA

Papież Franciszek kontynuuje wizytę apostolską w Peru

Ojciec Święty zaapelował do władz Peru o walkę z korupcją oraz ochronę środowiska. Apel wybrzmiał kilka miesięcy po tym, jak prezydent tego kraju został oskarżony o przyjmowanie łapówek. Parlament nie zezwolił jednak na jego odwołanie.

W swoim przemówieniu do władz papież Franciszek podkreślił, że Peru jest krainą nadziei, która wzywa do jedności. Wyrazem tego jest bioróżnorodność Amazonii oraz jej bogactwo kulturowe. Nadzieją dla kraju jest także młode pokolenie oraz święci wywodzący się z tej ziemi. Zagrożeniem dla tej nadziei jest jednak sposób, w jaki człowiek traktuje ziemie – wskazał papież Franciszek.

– Utrata puszcz i lasów oznacza nie tylko utratę gatunków żywych, które mogłyby również oznaczać w przyszłości bardzo ważne bogactwo, ale także utratę życiodajnych relacji, które doprowadzają ostatecznie do zmiany całego ekosystemu – wskazywał.

Ojciec Święty wezwał do promowania i rozwoju ekologii integralnej.

– To wymaga wysłuchania, uznania i szanowania osób i ludów lokalnych, jako ważnych rozmówców. Utrzymują oni bezpośrednią więź z terytorium, znają jego czasy i procesy. Znają zatem katastrofalne skutki, jakie w imię rozwoju powoduje wiele inicjatyw. Wówczas ulega zmianie cała sieć żywotna, która stanowi naród – mówił papież Franciszek.

Papież wskazał, że degradacja środowiska jest ściśle związana z moralną degradacją społeczności. Nielegalne wydobycie złóż nie tylko niszczy lasy i rzeki, ale także rozwija handel ludźmi oraz inne formy przestępczości. Także plaga korupcji niszczy całe życie. Papież wezwał do zaangażowania w walkę z nią.

– Ileż zła wyrządza naszym narodom latynoamerykańskim i demokracjom tego błogosławionego kontynentu ów „wirus” społeczny! Jest to zjawisko, które infekuje wszystko, a najbardziej zniszczonymi są ubodzy i matka ziemia – podkreślił.

Ojciec Święty zachęcił osoby zajmujące ważne stanowiska, aby zapewnili narodowi i swojej ziemi bezpieczeństwo rodzące się z przekonania, że Peru to przestrzeń nadziei i szans dla wszystkich.

– Chodzi o to, aby każdy Peruwiańczyk, każda Peruwianka mogli poczuć, że ten kraj jest jego, i że może ustanowić relacje braterstwa i równości ze swoim bliźnim oraz pomóc drugiemu, kiedy tego potrzebuje; krajem, w którym można zrealizować swoją własną przyszłość – powiedział papież Franciszek.

Pielgrzymkę Ojca Świętego transmutują Telewizja Trwam i Radio Maryja.

TV Trwam News/RIRM

drukuj