fot. PAP/EPA

Papież apeluje o braterski i szczery dialog na synodzie

Ojciec św. Franciszek zaapelował o braterski, otwarty i szczery dialog podczas rozpoczynającego się w niedzielę synodu biskupów na temat rodziny. Prosił ojców synodalnych o to, by słuchali zarówno Boga, jak i ludzi.

W czasie sobotniego wieczornego czuwania modlitewnego w intencji nadzwyczajnego zgromadzenia biskupów Franciszek wezwał ich, aby z „odpowiedzialnością duszpasterską” zajęli się kwestiami, jakie niesie ze sobą zmiana epoki.

„Ducha Świętego prosimy przede wszystkim o dar słuchania dla ojców synodalnych; słuchania Boga, by usłyszeć razem z nim krzyk ludu” – mówił Papież w trakcie zorganizowanego przez Konferencję Episkopatu Włoch czuwania na placu Świętego Piotra w przeddzień mszy inaugurującej synod.

Czyż historia Kościoła – pytał Franciszek – „nie mówi nam o tylu analogicznych sytuacjach, które nasi ojcowie potrafili przezwyciężyć z wytrwałą cierpliwością i kreatywnością?”.

„Jeśli naprawdę zamierzamy zweryfikować nasz krok w świetle współczesnych wyzwań, decydującym warunkiem jest wpatrywanie się w Jezusa Chrystusa” – powiedział Ojciec św.

Przypomniał następnie: „Ilekroć wracamy do źródła chrześcijańskiego doświadczenia otwierają się nowe drogi i nieoczekiwane możliwości”.

Franciszek wyraził przekonanie, że rodzina ze wspólnotą małżonków, ich otwarciem na dar życia, pamięcią pokoleń, funkcjami wychowawczymi jest „szkołą człowieczeństwa, która nie ma sobie równych, niezbędnym wkładem w sprawiedliwe i solidarne społeczeństwo”.

Synod nie przyniesie żadnych decyzji, będzie natomiast forum dyskusji poprzedzającej następne takie zgromadzenie zapowiedziane na rok 2015. Tematem obrad mają być wyzwania stojące przed duszpasterstwem rodzin.

PAP

drukuj