Szansa na porozumienie z rezydentami

Jest szansa na porozumienie z lekarzami rezydentami. Wczoraj z młodymi medykami przez blisko 5 godzin rozmawiał nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października ubiegłego roku. Nie zdecydowali się przyjąć propozycji premier Beaty Szydło dotyczącej prac w specjalnym zespole na rzecz porozumienia. Nie spodobały się im także zapisy nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która podnosi nakłady na służbę zdrowia do 6 proc. PKB do 2025 r. Rezydenci domagali się wzrostu do 6,8 proc. PKB do 2021 r.

Wczoraj młodzi lekarze spotkali się z ministrem zdrowia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.

Negocjacje trwają, są konkretne propozycje, pojawiło się światełko w tunelu – podkreślał po rozmowach z lekarzami rezydentami minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W podobnym tonie wypowiadali się rezydenci. Podczas spotkania omówiono wszystkie ich postulaty.

– Z satysfakcją informujemy, że rozpoczęliśmy REALNY dialog i negocjacje z MZ. Spotkanie upłynęło w dobrej atmosferze otwartości na argumenty obu stron. Jesteśmy w trakcie negocjacji, na stole są konkretne propozycje, nad którymi obie strony będą pracować do czasu kolejnego spotkania – tak ocenili rozmowy pisząc na Twitterze lekarze rezydenci.

Zmiana na stanowisku ministra to szansa na rozwiązanie sporu – powiedział lekarz dr Janusz Bolanowski.

– Jeżeli dwie strony mają wolę porozumienia, to szansa na porozumienie jest, tym bardziej, że nowy minister rokuje nadzieje na to, że polityka zdrowotna w naszym kraju będzie prowadzona w sposób rozsądny i sensowny – wskazał dr Bolanowski.

Na szybkie rozwiązanie sporu czekają także pacjenci – podkreślił Sławomir Łabsz, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku.

– Uważamy, że etapowe dochodzenie do wspólnego porozumienia będzie lepsze aniżeli rozchodzenie się znowu z niczym – wyjaśnił Sławomir Łabsz.

Termin kolejnego spotkania ma zostać ustalony w poniedziałek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl