fot. twitter.com/RadioOpole

Min. Ł. Szumowski: Mamy szansę pomóc uzależnionym od dopalaczy, a jednocześnie ukarać tych, którzy handlują tymi truciznami

Pomoc w walce z dopalaczami oraz większe wsparcie dla uzależnionych – na takie cele ustawy podpisanej w piątek przez prezydenta Polski wskazał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Chodzi o nowelizację ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz państwowej inspekcji sanitarnej. Zgodnie z przepisami, dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami. Za ich posiadanie nowela przewiduje kary grzywny i więzienia.

Ustawa ma też m.in. ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych tzw. dopalacze. Aktualizacja listy zakazanych związków będzie możliwa w drodze rozporządzenia, a nie ustawy, jak jest teraz.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwrócił uwagę, że tzw. dopalacze stanowią zagrożenie szczególnie dla dzieci i młodzieży. Problemem jest m.in. pojawianie się coraz nowszych substancji i ich sprzedaż pod pozorem legalności.

– Bardzo rozszerzyliśmy kryterium oceny złych substancji, które zabijają. Skupiliśmy się na rdzeniu tej substancji, nie na formach chemicznych obudowy. To wyklucza całą ucieczkę w różne dodatki do tego, mówienie, że to jest inna substancja. Jednocześnie znacznie wyższa jest penalizacja, ale co dla mnie najważniejsze – jako lekarza – mamy również narzędzia, by pomóc osobom, których dotknęło uzależnienie. Będą one miały szansę, tak jak osoby uzależnione od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, na leczenie, terapie uzależnień. Mamy szansę pomóc uzależnionym, a jednocześnie ukarać tych, którzy handlują tymi truciznami –  wskazał szef resortu.

W ostatnim tygodniu w woj. łódzkim 10 osób w wieku od 19 do 40 lat zmarło prawdopodobnie z powodu zatrucia dopalaczami. Cztery osoby są hospitalizowane. Zatrzymano ponad 10 podejrzanych osób.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że śledztwo ws. handlu dopalaczami przejmie departament do spraw przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Zaznaczył, że prokuratura rozważa w niektórych przypadkach postawienie zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym.

RIRM

drukuj