Min. Szumowski: Wkrótce może zostać podpisana umowa z USA zwiększająca współpracę badawczą

Ministerstwo Zdrowia, resort nauki i szkolnictwa wyższego oraz Departament Zdrowia Stanów Zjednoczonych wkrótce mogą podpisać trójstronną umowę, zwiększającą współpracę polskich i amerykańskich badaczy w zakresie nauk o zdrowiu – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia uczestniczy w delegacji rządowej do Stanów Zjednoczonych wraz z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz, wicemarszałkiem Senatu Adamem Bielanem oraz wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego Piotrem Dardzińskim.

Łukasz Szumowski w poniedziałek w Waszyngtonie udał się m.in. do największej w świecie agencji badań biomedycznych National Institutes of Health (NIH).

„Dzisiejsze rozmowy i również ta wizyta prowadzi do podpisania Memorandum of understanding pomiędzy rządem Polski, a Departamentem Zdrowia Stanów Zjednoczonych. Ta umowa będzie podpisana już wkrótce i mam nadzieję, że pozwoli na większą współpracę polskich badaczy z amerykańskimi jednostkami w zakresie nauk o życiu, nauk o zdrowiu, a także pozwoli na bliższą współpracę naukowców. A to będzie też z korzyścią dla polskich pacjentów” – zaznaczył dziennikarzom minister zdrowia.

Minister Łukasz Szumowski dodał, że, „rozmowy przebiegły bardzo dobrze, bardzo pomyślnie”.

„Przedstawiciele NIH czekają na kolejną wizytę. Mam nadzieję, że wkrótce ta umowa zostanie trójstronnie podpisana pomiędzy ministerstwem nauki, zdrowia, a Departamentem Zdrowia Stanów Zjednoczonych” – powiedział szef resortu zdrowia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl