fot. twitter.com/szczepan_wojcik

S. Wójcik: Atak na hodowle zwierząt futerkowych jest atakiem na całe polskie rolnictwo

Koalicja Obywatelska ma projekt ustawy zakładający między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra. Przygotowała go szefowa Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Katarzyna Piekarska. Polityk liczy, że będzie mogła złożyć go jak najszybciej. „Jest to atak na całe rolnictwo, nie tylko na hodowców zwierząt futerkowych. To absolutnie pierwszy krok do tego, żeby ograniczyć w Polsce hodowlę zwierzęcą w ogóle” – powiedział Szczepan Wójcik prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Propozycja przewiduje 8-10 letni okres vacatio legis na wejście w życie przepisów o zakazie hodowli zwierząt na futra. Według polityk KO to wystarczająco długi czas, by ci, którzy zajmują się hodowlą mogli się przebranżowić.

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik odbiera tę propozycję jako atak na branżę futerkową oraz całe polskie rolnictwo.

– To projekt przygotowany przez lewicową, pseudoekologiczną organizację Viva! Ta organizacja jest organizacją lobbingową działającą w tej sferze w sposób – według mnie – nielegalny, bo przecież jest to niezarejestrowana organizacja lobbingowa próbująca wpłynąć na kształt polskiego prawodawstwa. Pamiętajmy, że dzisiaj przychodzi czas na atak na zwierzęta futerkowe. Niedługo będziemy mieli wigilię Bożego Narodzenia. Już są ataki na spożywanie karpia. Są propozycje, żebyśmy spożywali karpia norweskiego. Już są ataki na sektor drobiarski – podkreśla Szczepan Wójcik.

– Jest to atak na całe rolnictwo, nie tylko na hodowców zwierząt futerkowych. To absolutnie pierwszy krok do tego, żeby ograniczyć w Polsce hodowlę zwierzęcą w ogóle. Pamiętajmy od czego zaczęły się strajki w Holandii. Tam najpierw zakazano hodowli zwierząt futerkowych, ale na tym się nie skończyło. Dzisiaj postuluje się o to, żeby zmniejszyć tam ilość hodowanych zwierząt w ogóle o 50 proc. To jest właśnie ten kierunek, do którego szybko zmierzają organizacje ekologiczne – dodał.

Projekt ustawy zakładający między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra to nie koniec propozycji polityków opozycji. Poseł KO Katarzyna Piekarska liczy na to, że w pierwszej połowie przyszłego roku pojawi się „kompleksowa nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt i o rzeczniku praw zwierząt”.

 

RIRM

drukuj